Elektronika w samolotach

Autor tekstu: , Data publikacji:

Zmiana zasad regulujących używanie urządzeń elektronicznych na pokładach samolotów w Stanach Zjednoczonych ma zostać wprowadzona już w 2014r. Inicjatorem takiego działania jest Lotniczy Komitet Regulacyjny.

Na przełomie września i października br. członkowie Lotniczego Komitetu Regulacyjnego zwrócili się do Federalnej Administracji Lotnictwa w USA, aby ta oceniła czy dalsze stosowanie obowiązujących dotychczas zakazów korzystania z urządzeń mobilnych na pokładach samolotów jest nadal aktualne – informuje portal dlapilota.pl

W chwili obecnej Federalna Administracja Lotnictwa przygotowała projekt zmian zasad regulujących korzystanie przez podróżnych z własnych urządzeń mobilnych w samolotach. Wśród podstawowych założeń zmian amerykańscy urzędnicy przewidzieli przede wszystkim możliwość korzystania z prywatnych tabletów. Złagodzenie regulacji w kwestii używania tabletów nie oznacza jednak pełnej swobody w tym zakresie. Podróżni, którzy zdecydują się zabrać na pokład własne tego typu urządzenie będą mogli przeglądać jedynie dane zapisane wcześniej w pamięci urządzenia. Użycie technologii bezprzewodowej łączności (Wi-Fi) dostępne będzie jedynie w trakcie lotu – zakazane w trakcie startu i lądowania.

W całości aktualny ma pozostać zakaz prowadzenia rozmów telefonicznych za pośrednictwem telefonów komórkowych. Jednocześnie Federalna Administracja Lotnictwa zawarła w projekcie zastrzeżenie o możliwości żądania poświadczenia przez linię lotnicze faktu, że urządzenia elektroniczne nie zakłócają poprawnej pracy samolotu.

– Obowiązujący obecnie zakaz został wprowadzony w 1998 roku. Wówczas na londyńskim Heathrow niemal doszło do katastrofy jumbo jeta.  Uznano, że prawdopodobną przyczyną tego incydentu było używanie telefonu komórkowego przez jedną z osób na pokładzie – informuje portal turystyka.rp.pl.