“Faulkner”. Wystawa fotografii Marzeny Mróz

Autor tekstu: , Data publikacji:

Marzena Mróz, redaktor naczelna polskiej edycji magazynu Business Traveller, dotarła na legendarną farmę Rowan Oak Williama Faulknera leżącą na skraju miasteczka Oxford w stanie Missisipi w USA. Teamatem jej zdjęć jest kilka hektarów słonecznej łąki, aleja cedrowa, dom z gregoriańskim wejściem, puste pastwisko, po którym od dawna nie biegają już konie i słynnastodoła, w której Faulkner – laureat literackiego Nobla miał zwyczaj pisać swe powieści, zaopatrzywszy się uprzednio w butelkę whisky i strąciwszy drabinę, co pozwalała mu zerwać kontakt ze światem zewnętrznym.

Gdzie: Czuły barbarzyńca, Kraków, ul. Powiśle 11
Start: 20.10. godzina 20.00

– Celem moich zdjęć było zobrazowanie twórczości Faulknera poprzez światło – twierdzi autorka. – To niezwykłe światło amerykańskiego Południa – jaskrawe, a jednocześnie rzucające cień, rażące, a jednocześnie nakazujące szerzej niż zwykle otworzyć oczy.

Oto zdjęcia Rowan Oak, które od kilkudziesięciu lat, jakie upłynęły od śmierci autora “Światłości w sierpniu” i “Absalomie, Absalomie” w 1962 roku, nie zmieniło się wcale.Miasteczko, w którym żyli bohaterowie powieści Faulknera, to nie tylko duchowa lokalizacja, ale również realne miejsce na Ziemi – stworzone przez wyobraźnię pisarza hrabstwo Yoknapatawha, zmitologizowany świat Starego Południa Stanów Zjednoczonych. Dokumentując dziś rodzinne strony Faulknera z jego powieściami w ręku, autorka zdjęć bez trudu dotarła do miejsc opisywanych w jego książkach: Dom Compsonów, bohaterów “Wściekłości i wrzasku” jest duży i niekształtny, otoczony nie mniejszym niż dawniej trawnikiem. Podobnie jak posiadłość wpływowego pułkownika Sartorisa – nie popadła w ruinę i wciąż można ją rozpoznać znając jej literacki opis.

Fot.Marzena Mróz

Fot.Marzena Mróz