Hotel Mamaison La Regina Warsaw z najlepszym somelierem

Autor tekstu: , Data publikacji:

Andrzej Strzelczyk, z restauracji La Rotisserie w Mamaison Hotel Le Regina Warsaw zdobył tytuł Mistrza Polski Somelierów. Zawody odbywały się na początku września.

Mistrzostwa Polski Somelierów odbyły się już po raz dwunasty, tym razem w Warszawie. Rokrocznie organizowane są przez Stowarzyszenie Somelierów Polskich. Mistrzostwa są stałym punktem w kalendarzu imprez branżowych w Polsce. Od kilku lat mają podobną formułę: pierwszego dnia uczestnicy piszą test sprawdzający ich wiedzę teoretyczną, a drugiego finałowa trójka wykonuje zadania praktyczne. Do zadań, z jakimi przyszło się zmierzyć sommelierom w tej edycji, należały między innymi: rekomendacja menu szefa kuchni i dobór win do dań, test w ciemno win i destylatów, a także poprawienie karty win.

Andrzej Strzelczyk związał się z Le Reginą ponad pięć lat temu, wcześniej pracował w hotelu Bristol. Ukończył z wyróżnieniem trzeci poziom międzynarodowego kursu Wine and Spirit Education Trust (WSET), zasiadał w jury: Coupe Georges Baptiste, International Wine and Spirits Competition oraz EnoExpo. W 2012 roku rozpoczął naukę w Weinakademie Österreich w Rust.

Po zdobyciu lauru mówił: – Jestem bardzo szczęśliwy z wygranej, jak i z rosnącego zainteresowania kulturą wina w Polsce. Cieszę się także, że mogłem konkurować z tak wspaniałymi profesjonalistami, to była prawdziwa przyjemność.

Andrzej Strzelczyk będzie reprezentować Polskę w Mistrzostwach Sommelierów Europy Centralnej, które odbędą się w dniach 30.09 – 02.10 Budapeszcie.

Stowarzyszenie Sommelierów Polskich powstało w 2000 roku i zrzesza około 50 pasjonatów i propagatorów wiedzy na temat win. Należy do światowego związku sommelierskiego L’Association de la Sommellerie Internationale – ASI. Celem stowarzyszenia jest integracja środowiska sommelierskiego, edukacja, podnoszenie kompetencji zawodowych oraz kreowanie kultury wina w polskiej gastronomii.