Ile kosztują ferie zimowe za granicą?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Planując ferie zimowe, warto pomyśleć o nich już teraz. Dlaczego?

Jak podaje CBOS, co drugie dziecko w wieku szkolnym wyjeżdża na co najmniej tygodniowy wypoczynek w okresie wolnym od nauki. Najczęściej są to wyjazdy rodzinne zaplanowane samodzielnie, bez udziału touroperatorów. Z badań Instytutu Turystyki wynika, że aż 60 proc. Polaków wybiera tę formę planowania wypoczynku i udaje się najchętniej do Włoch, Austrii, Czech i Słowacji.

Ile kosztuje przelot i zakwaterowanie w tych miejscach? – Aby zapłacić możliwie najmniej za transport, rezerwacji biletów lotniczych najlepiej dokonywać 40-30 dni przed wylotem – mówi Marko Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl.
– Jeśli turysta wybiera się na narty razem z ekwipunkiem, korzystniej wychodzą usługi tanich przewoźników – dodaje. Na przykład, za przelot z bagażem sportowym do stolicy Włoch w Ryanair trzeba zapłacić 250 zł, w WizzAir 354 zł. PLL LOT , mimo że nie pobiera dodatkowej opłaty za przewóz nart czy deski snowboardowej, za przelot nalicza opłatę w wysokości 620 zł.

Klasycznych przewoźników dobrze wybrać wówczas, gdy podróż odbywa się z dzieckiem w wieku od 2 do 11 lat, ponieważ przyznają oni 25 proc. zniżki na bilety, czego z kolei nie praktykują tanie linie lotnicze. Poza tym, czasem po prostu nie ma wyboru, gdyż tani przewoźnicy mogą nie latać na niektórych trasach.

Polacy wyjeżdżający za granicę pobyt najczęściej rezerwują w hotelach, hostelach lub pensjonatach. Taki typ nocowania preferuje niecała połowa polskich turystów. Najprościej skorzystać z usług internetowych wyszukiwarek  i porównywarek, które w swoich bazach zawierają oferty różnych hoteli. Z ich pomocą można sprawdzić nie tylko dostępność terminów, ale także ceny za dobę lub zapoznać się z rekomendacjami byłych gości.

Jedną z dość popularnych destynacji, którą Polacy wybierają w okresie ferii zimowych, jest czeska Praga. Koszt tygodniowej wycieczki wynosi w przybliżeniu 1000 zł.  –  Aby tam dotrzeć, turysta za bilet lotniczy w obie strony musi zapłacić ok. 500 zł – mówi Marko Brinkmann z Tripsta.pl.  – Do tej sumy doliczyć trzeba jeszcze koszt noclegu. Tu wysokość opłaty w dużej mierze zależy od standardu hotelu – dodaje . Za pokój z łazienką, telewizorem i Internetem  w pensjonacie położonym w centrum miasta wypada zapłacić ok. 60 zł. To jest, oczywiście, niezbędne minimum, w koszty takiej podróży wliczyć należy wyżywienie i bilety wstępu do różnych miejsc, takich jak muzea, kina itp.

Ci, którzy chcą szusować na stokach wybierają najczęściej Słowację i Austrię. W popularnych słowackich miejscowościach, takich jak Chopok czy Tatranska Lomnica ceny za nocleg w pensjonacie wynoszą ok. 90 zł za osobę. Nieco drożej jest w Austrii, bo tu za nocleg trzeba płacić od 170 zł. W koszta takiej wycieczki narciarskiej trzeba koniecznie jeszcze wliczyć opłatę za skipass. Sześciodniowe austriackie karnety kosztują ok. 900 zł, włoskie ok. 1000 zł, natomiast słowackie kosztują najmniej, bo tylko 320 zł.

 

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji