Internet w PKP Intercity

Autor tekstu: , Data publikacji:

Władze Polskich Kolei Państwowych rozpoczęły przygotowania do instalacji w swoich wagonach technologii bezprzewodowego Internetu Wi-Fi. Projekt obejmie łącznie 300 wagonów kursujących na najpopularniejszych krajowych i międzynarodowych trasach.

Wprowadzenie technologii możliwe jest za sprawą podpisanej przez Polskie Koleje Państwowe i operatora telefonii komórkowej T- Mobile umowy na dostarczenie osprzętu oraz instalację technologii w wagonach przewoźnika kursujących na najpopularniejszych krajowych i międzynarodowych trasach. Uruchomienie bezprzewodowej łączności w pierwszych 30 wagonach ma nastąpić w ciągu 90 dni od rozpoczęcia robót. Poza technologią bezprzewodowego Internetu do dyspozycji podróżnych oddane zostanie 40 filmów, 15 seriali, 10 bajek oraz pakiet gier multimedialnych – poinformował na swojej oficjalnej stronie przewoźnik.

Docelowo kontrakt pomiędzy Polskimi Kolejami Państwowymi, a T-Mobile opiewa na około 300 wagonów wchodzących w skład taborów kursujących na liniach łączących główne polskie miasta, a także niektóre lokalizacje zagraniczne. W technologię wyposażone zostaną składy na trasach z Trójmiasta do Krakowa przez Warszawę, z Katowic przez Szczecin i Poznań do Warszawy, z Poznania przez Wrocław i Katowice do Bielska Białej oraz na trasach zagranicznych takich jak połączenia z Warszawy przez Wiedeń do Villach, z Warszawy do Pragi i Berlina, a także z Warszawy przez Kolonię do Amsterdamu.

W celu poprawnej realizacji projektu od strony technicznej wszystkie wagony objęte projektem wyposażone zostaną w modemy oraz zewnętrzne i wewnętrzne anteny. Przy wdrożeniu przedsięwzięcia z polskim operatorem współpracować będzie firma Nomad Digital, która jest światowym potentatem w dziedzinie wdrażania projektów łączności bezprzewodowej.