Jak wyglądać będą miasta przyszłości?

Autor tekstu: , Data publikacji:

MEIXI LAKE, Chiny

LUDNOŚĆ 180 tysięcy (po zakończeniu prac)

POWIERZCHNIA 6,5 km2

Meixi Lake to futurystyczne miasto usytuowane w południowo-środkowych Chinach, nieopodal Changsha w prowincji Hunan. Prace nad jego budową rozpoczęły się w roku 2009 r, a po ich ukończeniu (w 2020 r.), będzie  składać się ono z centralnie położonej dzielnicy biznesowej o wysokiej zabudowie skupionej wokół 40-hektarowego jeziora, oraz z ośmiu sąsiadujących z nią „klastrów”, w których zamieszka po 10 tysięcy osób.

Szczególną uwagę poświęca się tu tworzeniu ogrodów, dróg wodnych, mikro gospodarstw rolnych i naturalnych terenów zielonych, jak również zrównoważonemu projektowaniu, które zakłada instalację systemów zbierania wody deszczowej, oraz budowę energooszczędnych budynków. Firma Kohn Pedersen Fox, będąca głównym architektem projektu, nazywa go „nowym modelem chińskiego miasta przyszłości”.

Meixi Lake będzie centralnym ośrodkiem strefy West Changsha Pioneer Zone, a swoje miejsce znajdą tam głównie branże takie jak edukacja, badania i projektowanie. Nie zapomniano również o placówkach opieki zdrowotnej, centrach handlowych, hotelu pięciogwiazdkowym i centrum konferencyjnym. Projekt ten jest wzorowany na Songdo, a jego budową zajmuje się firma Gale International we współpracy z Cisco Systems – dostawcą technologii komunikacyjnych, który w domach i biurach nowego miasta zainstaluje „telepresence” – czyli system wideokonferencji.

Wejdź na kpf.com, gale.mydelphic.com

 

SONGDO, Korea Południowa

LUDNOŚĆ 70 tysięcy mieszkańców, 300 tysięcy pracowników (po zakończeniu prac)

POWIERZCHNIA 6 km2

Songdo reklamuje się jako „inteligentne i zrównoważone, a tym samym jedno z najbardziej ekologicznych miast świata”, a dzięki swojemu położeniu zaledwie 11 kilometrów od międzynarodowego lotniska Incheon, także jako miejsce z którego „w 3,5 godziny dotrzecie do jednej trzeciej ludności naszej planety”. Miasto to jest obecnie w drugim etapie budowy. Pierwszy ukończono w 2009 roku i obecnie mieszka w nim około 20 tysięcy osób, a kolejne 25 tysięcy dojeżdża tu do pracy. Gdy jednak w 2016 roku całość zostanie ukończona, obie te liczby powinny gwałtownie wzrosnąć.

Pod koniec 2012 roku w biznesowej dzielnicy Songdo (która jest także Specjalną Strefą Ekonomiczną) zostanie otwarty najwyższy budynek w Korei, czyli 68-piętrowy North East Asia Trade Tower (NEATT). W ciągu najbliższych kilku lat ma zostać tu wybudowanych wiele innych biurowców, 22,5 tysiąca mieszkań, nowoczesny ośrodek zdrowia, oraz kompleks kulturalny z operą i szkołą projektowania.

Tom Murcott z Gale International przekonuje: – Odwiedzając Songdo, możemy zobaczyć ludzi spacerujących w parku, bawiących się na weselach w hotelu Sheraton Incheon, odwiedzających wystawy w centrum konferencyjnym, lub grających w golfa w Jack Nicklaus Golf Club. To żywe miasto, które oddycha pełną piersią. Miasto prawdopodobnie uzyska certyfikat LEED (lidera ekologicznego pod względem zużycia energii i ochrony środowiska) i, podobnie jak Meixi Lake, będzie posiadać technologię telepresence firmy Cisco. Wejdź na songdo.com

 

CZANDIGARH, Indie

LUDNOŚĆ 1 milion

POWIERZCHNIA 114 km2

Miasto Chandigarh, które znajduje się u podnóża Himalajów w północnych Indiach i jest stolicą stanów Pendżabu i Haryana, nie jest tak dobrze znane jak inne, szybko rozwijające się miasta Indii, takie jak Hyderabad, Gurgaon, Pune i Ahmedabad, ale niewiele mu do nich brakuje. Mieszkańcy Chandigarh cieszą się jednym z najczystszych miast w Indiach, najwyższymi dochodami na osobę, a współczynnik analfabetyzmu wynosi tam jedyne 20%. Miasto słynie również słynie z wyjątkowo dobrego rozplanowania urbanistycznego, dzięki ojcowi nowoczesnej architektury, Le Corbusierowi, który je zaprojektował.

Martin Raymond z Future Laboratory mówi: – Chandigarh w ciągu najbliższych pięciu lat zyska na popularności, dzięki architekturze, która przypomina nieco tę, jaką znajdziemy w australijskiej Canberrze, czyli posiada klasyczny układ. Poza tym w mieście tym znajduje się sporo dobrych uniwersytetów.

Najprężniejsze sektory to bankowość, obrona, administracja, produkcja papieru i farmaceutyków, ale przyszłość będzie należeć do outsourcingu oraz branży IT, głównie za sprawą parku technologicznego Chandigarh Technology Park, gdzie obecnie swoje siedziby mają takie firmy jak Infosys i IBM. Miasto znajduje się o trzy godziny jazdy z Delhi, a w kwietniu 2011 otwarto nowy terminal lotniska międzynarodowego. W lipcu 2011 sieć JW Marriott otwarła tu swój pierwszy hotel w Północnych Indiach, a wkrótce to samo zrobią Park Plaza, Starwood oraz Hyatt