W minionym roku hotele na terenie kraju odnotowywały spadki – około 5proc. spadł średni przychód na pokój określany wskaźnikiem RevPAR. Obniżeniu uległa również cena pokoju w hotelach określana, jako ADR. Tutaj spadek wyniósł około 10proc. Największe spadki ceny za pokój w minionym roku odnotowały miasta takie jak Wrocław, Poznań i Warszawa. Jednocześnie Wrocław i Warszawa były miastami, które generowały najmniejszy średni przychód na pokój. W związku ze spadkiem cen większe było obłożenie hoteli w minionym roku. Tu wzrost ukształtował się na poziomie 5,5proc. – informuje portal propertynews.pl.
– Rok 2013 charakteryzował się bardzo słabym pierwszym półroczem (spadki RevPAR w niektórych miastach były dwucyfrowe) i zdecydowanie lepszymi wynikami w II połowie roku. Analizując dane musimy mieć na uwadze, że w pierwszym półroczu porównujemy się do pierwszej połowy 2012 roku, a więc okresu, kiedy trwały przygotowania, jak i miała miejsce w naszym kraju największa impreza sportowa – Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 – tłumaczy Janusz Mitulski, partner w branżowej firmie doradczej Horwath HTL oraz wiceprezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.
Zdaniem Mitulskiego miniony rok nie był jednak tak zły jak wynika to ze słupków sprzedaży. W ubiegłym roku w okresie Kongresu Klimatycznego w Warszawie można było zaobserwować wzrost cen oraz spore obłożenie w hotelach. Pozytywnym okresem dla polskiego rynku usług hotelarskich były również święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok, co zapewniło profity przedsiębiorcom z południa Polski. Jak szacuje ekspert w 2014roku będziemy mieli do czynienia z około 3proc. wzrostem gospodarczym, co przełoży się odpowiednio na 2-4proc. wzrost rynku usług hotelarskich.