Lotnisko Chopina: podsumowanie roku 2011 i wyzwania na 2012

Autor tekstu: , Data publikacji:

2011 r. był kolejnym udanym rokiem dla Lotniska Chopina w Warszawie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy port obsłużył ponad 9 mln pasażerów przy znacznie mniejszej liczbie operacji lotniczych.

Do 16 grudnia na Lotnisku Chopina obsłużonych zostało łącznie 9 mln 60 tys. pasażerów, czyli o 7,2 proc. więcej niż w 2010 r. Rosnąca liczba odprawianych podróżnych nie powoduje wzrostu natężenia ruchu lotniczego. Liczba operacji lotniczych w 2011 r. jest o ponad 5 proc. mniejsza niż w 2010 r.

Szczęśliwie udało się uniknąć w tym roku złej pogody i wybuchu wulkanów. W osiągnięciu dobrego wyniku nie przeszkodził także remont krótszej drogi startowej, z powodu którego aż do końca sierpnia mieliśmy w użyciu tylko jedną drogę, komentuje Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina.

W ciągu kończącego się roku w warszawskim porcie zrealizowanych zostało wiele ważnych inwestycji. M.in. otwarte zostały dwa nowe pirsy, co powiększyło powierzchnię terminala o ponad 18 tys. m kw. a liczbę wyjść z 28 do 45. Zmodernizowana została droga startowa DS-1, dzięki czemu lotnisko może obecnie regularnie przyjmować wszystkie największe samoloty świata. Wyremontowana została też płyta postojowa PPS3 i droga kołowania DK-U2.

Wszystkie te projekty są częścią wieloletniego planu rozwoju portu. Pozwalają nam dostosowywać infrastrukturę lotniska do potrzeb rosnącego ruchu i utrzymywać niezmiennie komfortowe warunki obsługi pasażerów, wyjaśnia Michał Marzec.

W nowym roku lotnisko stanie przed kolejnymi wyzwaniami. Najważniejszym będzie obsługa uczestników finałów piłkarskich mistrzostw Europy UEFA EURO2012™.

Po raz pierwszy w historii Polska będzie gospodarzem jednej z największych imprez sportowych świata. Dla tysięcy zagranicznych kibiców Lotnisko Chopina będzie bramą do naszego kraju i pierwszym z nim kontaktem. Na nas spoczywać będzie w dużej mierze odpowiedzialność za kształtowanie wizerunku Polski i Polaków. Będziemy na to gotowi, zapewnia Michał Marzec.

Wkrótce po zakończeniu mistrzostw do przebudowy zamknięta zostanie stara część Terminala A. Odprawa pasażerów i bagażu przeniesiona zostanie do nowej części, która przez dwa lata będzie musiała pomieścić zwiększony ruch. W międzyczasie zarządzające portem przedsiębiorstwo Porty Lotnicze przejmą od Straży Granicznej obowiązki związane z kontrolą bezpieczeństwa.

Do tych zadań przygotowujemy się już od dłuższego czasu i szukamy najbardziej optymalnych rozwiązań, które nie zakłócą pracy portu i nie sprawią kłopotów pasażerom. Wierzę, że wszystko pójdzie dobrze i nowy rok będzie dla nas jeszcze ciekawszy i lepszy niż ten, który właśnie kończymy, podsumowuje dyrektor Marzec.