Nowa droga kołowania na lotnisku Chopina

Autor tekstu: , Data publikacji:

Na Lotnisku Chopina rozpoczęła się budowa nowej drogi kołowania N2. W związku z rozpoczęciem prac na miesiąc wyłączona została z użytku droga startowa DS1.

Nowa droga kołowania będzie zlokalizowana w pobliżu progu 29, nieopodal bazy magazynowej paliwa lotniczego. Nowa droga skróci dla większości statków powietrznych czas kołowania na start z progu 29. Dzięki temu zmniejszy się zużycie paliwa.

Prace budowlane potrwają miesiąc od 22 października do 22 listopada. W związku z koniecznością wprowadzenia na plac budowy ciężkiego sprzętu, z użytku musiała zostać wyłączona droga startowa DS1 (11-29). Okres wyłączenia wykorzystany zostanie na wykonanie rowkowania nawierzchni drogi, co poprawi jej współczynnik tarcia i drenaż (odwodnienie).

– Przeprowadzenie tych prac jest niezbędne aby przez cały czas gwarantować odpowiedni poziom infrastruktury wykorzystywanej do startów i lądowań na warszawskim lotnisku, a co za tym idzie do zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa operacji lotniczych, wyjaśnia Andrzej Ilków, dyrektor Biura Bezpieczeństwa Operacji Lotniczych na Lotnisku Chopina.

W czasie zamknięcia drogi startowej DS1 wszystkie operacje lotnicze będą wykonywane na drodze startowej DS3, na kierunku 33 (nad Piasecznem) oraz 15 (nad Ochotą, Wolą i Bemowem). W przypadku możliwego wcześniejszego zakończenia prac droga startowa numer 1 zostanie otwarta wcześniej.

Zdjęcie pochodzi z: