Nowy most na wyspę Mont Saint-Michel

Autor tekstu: , Data publikacji:

Mont Saint-Michel, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych we Francji. Ta skalista wyspa pływowa w zatoce Wzgórza Świętego Michała w południowo-zachodniej Normandii jest połączona z kontynentalną Francją groblą o długości 1800 m.

Do wzniesionego na wyspie sanktuarium Michała Archanioła przybywa co roku wielu turystów. W samym tylko 2013 r. odwiedziło to miejsce 2,3 mln osób, co powoduje, że jest to poza Paryżem najchętniej odwiedzana atrakcja Francji. Zatoka, nad którą rozciąga się wysepka, podlega zjawisku ruchomych piasków, opisanych malowniczo przez Victora Hugo. Jest przede wszystkim znana z wyjątkowego skoku pływów morskich dochodzącego nawet do 14 m różnicy poziomów. Przypływy bywają bardzo gwałtowne, fala przybiera z dużą prędkością – porównywalną do szybkości galopującego konia – co było przyczyną wypadków w przeszłości.

Dla fanów tego położonego na spektakularnym wzgórzu miasta mamy dobrą wiadomość. Do tej pory można było tam dojechać tylko drogą wiodącą wzdłuż tamy. Od lipca tego roku turyści korzystają z 760-metrowego mostu łączącego wybrzeże północnej Francji ze wzgórzem. Część przeznaczona dla pieszych (4,5 m) jest już wyłożona dębowym drewnem, jezdnia dla samochodów zostanie ukończona do końca października. Projekt mostu jest częścią planu przeciwdziałania pływom morskim. W kolejnych miesiącach tama zostanie usunięta. Ostateczne oddanie mostu do użytku nastąpi latem 2015 r. Więcej informacji na: http://int.rendezvousenfrance.com/fr/actu/ouverture-pont-passerelle-mont-saint-michel-pieton