Osiołkowi w żłoby dano…

, Data publikacji:

Prawidłowe oddychanie jest jedną z najważniejszych umiejętności w życiu. Tymczasem większość ludzi oddycha niewłaściwie. Zazwyczaj oddychamy zbyt płytko i za szybko. Często wynika to z pośpiechu i stresu, które stale nam towarzyszą. Prawidłowy oddech powinien trwać sześć sekund, powinniśmy zatem oddychać dziesięć razy w ciągu minuty, tymczasem niektórzy z nas w ciągu minuty biorą dwadzieścia osiem wdechów i robią tyle samo wydechów. Urządzenie SITA uczy nas prawidłowo oddychać.

Na co dzień towarzyszy nam nieustanna gonitwa myśli. Trzeba zrobić to, zmienić tamto, zdążyć tutaj i tam i jeszcze… i wciąż… i szybciej… i bardziej… Stop! W takim stanie na pewno niczego nie zdołamy się nauczyć. Czy próbowaliście jednocześnie prowadzić samochód i rozmawiać przez telefon, albo zerkać na telewizor i sprawdzać coś w komputerze? W ten sposób trudno cokolwiek zrobić dobrze. Inny przykład to test na kłamczucha. Łatwo sprawdzić, kiedy ktoś kłamie. Wystarczy zapytać go o coś w chwili, kiedy będzie zajęty czymś innym, np. gdy parzy kawę. W momencie zmyślania przestanie wykonywać czynności manualne. Mózg kłamczucha będzie mógł się skupić tylko na jednej czynności.

Amerykański kardiolog, doktor Herbert Benson, zauważył, że w stanie relaksu zmienia się aktywność bioelektryczna mózgu. Gdybyśmy obserwowali w tym czasie pracę naszego mózgu na elektroencefalografie, okazałoby się, że w zapisie naszych fal mózgowych przeważają fale alfa. Co to oznacza? W stanie relaksu mózg zwiększa swój potencjał. Jeśli damy mu wówczas jakieś zadanie, to wykona je znacznie łatwiej i szybciej. System SITA wykorzystuje to do nauki języków, ale znane są także inne zastosowania stanu relaksu. O tym jednak za chwilę.

Umiesz już wprowadzić się w stan relaksu i utrzymać się w nim? Trening z reguły obejmuje cztery – pięć kilkunastominutowych prób z urządzeniem SITA. Teraz czas na naukę języka obcego. Oprócz urządzenia SITA będziesz potrzebować kursów językowych SITA – opracowanych specjalnie do nauki w stanie relaksu. Każdy kurs składa się z nagrań oraz podręcznika. Nagrania to przede wszystkim dialogi czytane przez profesjonalnych lektorów. Ich tło stanowi spokojna muzyka, która sprzyja pozostawaniu w stanie relaksu. Na podręcznik składają się teksty dialogów, wyjaśnienia gramatyczne oraz ćwiczenia. W 2010 roku kursy SITA zostały nagrodzone certyfikatem Europejskiej Gwarancji Najwyższej Jakości oraz tytułem Laureata Programu Promocji Jakości.

Każda lekcja języka obcego metodą SITA składa się z czterech faz nauki. Przestrzeganie ich kolejności i przykładanie się do wykonywania poleceń przyczynia się do uzyskiwania bardzo dobrych efektów w nauce.

Faza 1. Inicjacja.

Inicjacja to nasze pierwsze spotkanie z materiałem danej lekcji, podczas inicjacji poznajemy tekst, z którym będziemy pracować. Inicjację rozpoczynamy od wysłuchania dialogu w języku obcym, dzięki temu „oswajamy się” z jego melodią i brzmieniem. Następnie na głos czytamy polskie tłumaczenie dialogu. Czytamy uważanie, starając się zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Dzięki temu dowiemy się, o czym jest dany dialog i unikniemy nerwowego wertowania podręcznika, żeby sprawdzić „o co tutaj chodzi?”. Na koniec ponownie odsłuchujemy dialogu, śledząc przy tym jego oryginalny zapis. W ten sposób poznajemy obcojęzyczną pisownię i unikamy zaskoczenia wynikającego z tego, że niektóre słowa brzmią inaczej niż „wyglądają”. Te wszystkie niby drobiazgi są bardzo istotne z punktu widzenia procesu nauczania. Dzięki nim eliminujemy te elementy, które mogłyby nas odciągać od samej nauki. Podczas inicjacji nie analizujemy, wyłączamy krytycyzm, uczymy się jak dziecko, które akceptuje pewne rzeczy takimi, jakimi są. Faza inicjacji to nasze pierwsze spotkanie z danym tekstem, to pierwsze spotkanie dziecka z nową sytuacją. Inicjacja trwa zwykle około dwudziestu minut.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji