W Pekinie powstanie nowe lotnisko

Autor tekstu: , Data publikacji:

Władze Pekinu przedstawiły projekt budowy nowego portu lotniczego na południu miasta w sąsiedztwie prowincji Hebei. Inwestycja ma odciążyć istniejące lotniska w Chinach, które z roku na rok są coraz bardziej przeludnione.

Chińskie lotniska z roku na rok borykają się z coraz większym problemem zbyt dużej ilości podróżnych wobec możliwości przepustowych tych obiektów. W ubiegłym roku międzynarodowy port lotniczy w Pekinie odprawił 83mln podróżnych co stanowiło przekroczenie o 3mln rocznej przepustowości lotniska. Problem ten nie ogranicza się jednak jedynie do stolicy Chin. W 2013 roku wszystkie porty lotnicze w Chinach obsłużyły ponad 750mln podróżnych czyli o 11proc. więcej niż w roku 2012 i 86proc.więcej niż 5 lat temu. Ponadto jak szacuje chińskie ministerstwo ochrony środowiska liczby te mają stale wzrastać. W myśl przyjętych przez resort założeń do 2020r. w samym Pekinie z usług lotnisk rocznie korzystać będzie 142mln podróżnych – informuje portal rp.pl.

Lekarstwem na stałą tendencję wzrostową ma być właśnie budowa nowego portu lotniczego. Zlokalizowany na południu miasta w sąsiedztwie prowincji Hebei w odległości około 50km od centrum Pekinu ma obsługiwać rocznie 72mln pasażerów oraz 3mln ton frachtu. Pierwsza faza inwestycji z czterema pasami startowymi ma zostać oddana do użytku w 2018r. Docelowo jednak nowe lotnisko ma się składać z ośmiu dróg startowych. Budowa nowego portu pochłonie około 14mld dolarów (86 mld juanów).

Spore opóźnienia są powodem notorycznego niezadowolenia wśród Chińczyków. W lutym br. na międzynarodowym lotnisku w Xinzheng doszło do incydentów podczas, których wściekli podróżni zniszczyli krzesła i komputery w jednej z sal oczekiwania na odlot.