Pociągiem pod Cieśliną Bosfor

Autor tekstu: , Data publikacji:

W Turcji zakończyła się właśnie budowa linii kolejowej pod cieśniną Bosfor. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu „Marmaray” zakładającego modernizację kolei w Turcji.

Całkowita długość trasy z Azji do Europy wynosi 13,6km. Podwodny odcinek ma 1,4km długości, a wydrążony został na głębokości 56 metrów. Jest to najgłębiej położony tunel na świecie. Choć oficjalnie tunel ma zostać oddany do ruchu dopiero w październiku to pierwszy przejazd już się odbył. Pociągiem na tej trasie, jako pierwszy pojechał premier Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Zdaniem władz Turcji linia łącząca Europę z Azją ma przewozić dziennie około 1,5 mln pasażerów. Ponadto w ramach realizowanego od 2004r. projektu „Marmaray” powstaną jeszcze inne projekty takie jak kanał równoległy do cieśniny, największe lotnisko na świecie, nowy meczet czy kolejny trzeci w kolejności most łączący obydwa kontynenty.

Jednak niektóre z pomysłów tureckich władz budzą spore kontrowersje przeradzające się w protesty wśród obywateli tego kraju. Jednym z takich projektów jest budowa centrum handlowego w Stambule, które miałoby powstać na miejscu parku Gezi. Zdaniem mieszkańców Stambułu takie przedsięwzięcia są objawem autorytaryzmu władz mającym zmierzać do islamizacji Turcji.