Polska – najniższe ceny hoteli w Europie

Autor tekstu: , Data publikacji:

Po świętach ceny hoteli spadają prawie we wszystkich europejskich metropoliach. W styczniu podróżujący zapłacą średnio 407 PLN za nocleg w hotelu w dwuosobowym pokoju typu standard. Nasza średnia krajowa wynosi 252 PLN, czyli o 27 PLN mniej niż rok temu. Takie informacje wynikają z raportu trivago Hotel Price Indeks (tHPI), który miesięcznie publikuje wyszukiwarka hoteli trivago.

Polska – ogromny skok cen w Zakopanem

10 styczeń 2013 r. Prawdopodobnie rozpoczynający się sezon narciarski przyczynił się do drastycznego wzrostu cen w Zakopanem. W mieście pod Giewontem zapłacimy średnio 27% (346 PLN) więcej niż w grudniu 2012 r.  Tyle samo zapłacimy w Sopocie, aczkolwiek cena praktycznie nie uległa zmianie w porównaniu do ubiegłego miesiąca (-1%). Po 11% pospadały ceny noclegów w Poznaniu i we Wrocławiu, gdzie zapłacimy 220 PLN. To o 22% taniej niż w styczniu ubiegłego roku. W Warszawie (248 PLN) i w Krakowie (236 PLN) ceny spadły tylko o 6%. W Łodzi bez zmian (240 PLN), a w Katowicach zapłacimy najmniej (+1%, 216 PLN). Nasza średnia krajowa nie uległa zmianie w porównaniu do zeszłego miesiąca, jednak w porównaniu do średniej ceny w styczniu 2012 r. teraz zapłacimy o 27 PLN mniej.

Europa – ceny wszędzie spadają

W tym roku ceny hoteli są niższe niż w styczniu ubiegłego roku. W Madrycie zapłacimy o 17% mniej niż rok temu (354 PLN). Największy spadek w tym miesiącu został odnotowany we Wiedniu (-18%), gdzie zapłacimy 419 PLN za nocleg w pokoju dwuosobowym typu standard. W Londynie ceny spadły o 15% (651 PLN), a w Budapeszcie o 14% (260 PLN). O 11% spadły ceny w Rzymie (399 PLN) i Kopenhadze (501 PLN), a o 10% w Barcelonie (374 PLN) i w Wenecji (480 PLN). Jedyny wzrost cen odnotowano w Genewie (+3%), gdzie zapłacimy średnio 895 PLN, co stanowi najwyższą średnią cen hoteli w Europie. Najtańszą europejską metropolią jest w tym miesiącu Warszawa. Ponadto jak wynika z analizy cen noclegowych ostatnich 3 lat, Polska oferuje średnio najniższe ceny w Europie. Minimalnie więcej niż w naszej stolicy zapłacimy w Saragossie i Sofii (252 PLN). Także Południe Hiszpanii kusi niskimi cenami. W Sewilli zapłacimy w tym miesiącu średnio 285 PLN za nocleg, w Grenadzie 273 PLN, a w Maladze 269 PLN.

trivago Hotel Price Index (tHPI) to przegląd średnich cen zakwaterowania (cena pokoju dwuosobowego za noc) w najpopularniejszych miastach Europejskich na trivago. Indeks tHPI jest miarodajnym wskaźnikiem aktualnych średnich cen wśród najczęściej rezerwowanych hoteli online w Europie. Ceny noclegów kalkulowane są na podstawie danych pochodzących z ponad 100 stron rezerwacyjnch oraz systemów rezerwacji największych sieci hotelowych w Europie. Ceny standardowego pokoju dwuosobowego wyliczane są na podstawie ponad 1-go miliona zapytań o zakwaterowanie, generowanego przez wyszukiwarkę hoteli trivago. trivago rejestruje wszystkie zapytania o ceny z każdego miesiąca. A więc już na początku np. lutego jesteśmy w posiadaniu średnich cen na ten miesiąc dzięki przechowanym danym z zapytań o luty z poprzedniego miesiąca