Polska i Turcja. Zawsze przyjaciele

Autor tekstu: , Data publikacji:

W 2014r. obchodzimy 600. rocznicę zawarcia stosunków dyplomatycznych z Turcją. Z tej okazji na terenie obydwu państw odbędą się rozmaite wydarzenia kulturalne poświęcone wydarzeniu. Obchody rocznicy potrwają do końca września br.

Początki stosunków pomiędzy Polską a Turcją datuje się na początki XV wieku, a konkretnie na rok, 1414 kiedy pierwsi przedstawiciele ówczesnego polskiego korpusu dyplomatycznego posłowie Jakub Skarbek z Góry i Grzegorz Ormianin wyruszyli do Stambułu pełnić funkcję ambasadorów Polski w Turcji. W tym roku obchodzimy 600. lecie stosunków obydwu krajów. Z tej okazji Ambasada Republiki Tureckiej w Polsce we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowały specjalny program kulturalny.

Wśród wydarzeń kulturalnych prezentowanych w Warszawie Ambasada Republiki Tureckiej w Polsce wystawiła w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie koncert i ceremonię Sema Zespołu Tureckiej Muzyki Sufickiej z Konyi. Sema jest słowem pochodzenia arabskiego oznaczającym słuchanie muzyki. W ceremonii chodzi jednak o cos zupełnie innego. Mewlewici – tańczący Derwisze dążą do osiągnięcia ekstazy ruchu. Można tego dokonać słuchając muzyki i obracając się wokół własnej osi aż do momentu zatracenia. Derwisze podczas tańca wpadają w trans i łącza się ze stwórcą.

Derwisze - Piotr Grzybowski

Zorganizowanego przez Ambasadę Republiki Turcji w Polsce ciekawy program kulturalny przygotowało również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Do głównych wydarzeń kulturalnych przygotowanych w związku z obchodem 600 lecia stosunków obydwu państw będzie należała m. in. przygotowywana do otwarcia wystawa w Muzeum Peru w Stambule zatytułowana „Orientalizm w polskim malarstwie, rysunku i grafice”.

Dodatkowo – jak informuje portal mkidn.gov.pl – w 2014 r. polscy artyści wystawią w Turcji ponad 100 projektów artystycznych z dziedzin takich jak sztuka i design, koncerty muzyki poważnej i współczesnej, prezentacje artystów sztuk wizualnych, spektakle taneczne i teatralne, a także działania artystyczne w przestrzeni miejskiej czy projekty edukacyjne w dziedzinie kultury stworzone z myślą o zapewnieniu i zainteresowaniu obchodami nie tylko dorosłych, lecz również dzieci i młodzież.

Tegoroczne obchody zostaną dodatkowo urozmaicone za sprawą Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „ Turcja 2014 – Promesa”. W ramach programu polskie projekty artystyczne dofinansowane decyzją resortu kultury zostaną wystawione nie tylko w Stambule, lecz również w innych tureckich miastach takich jak Izmir, Bursa, Ankara, Adana, Antalya, Mardin czy Mersin.

Więcej informacji m.in. kalendarz wydarzeń kulturalnych na: turkiye.culture.pl