Biznesmen w klasie turystycznej. Jak zaplanować służbowe loty?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Własny biznes często łączy się z koniecznością podróży, również zagranicznych. Czy ich organizacja musi wiązać się z wielkim zamieszaniem i wysokimi kosztami? Niekoniecznie. Wystarczy sprawnie i z wyprzedzeniem zaplanować wyjazd.

Dobry plan – podstawa udanej podróży

Aby maksymalnie ułatwić sobie podróż służbową, warto wcześniej zrobić kompleksowy plan, obejmujący zarówno przejazd, jak i pobyt na miejscu. Biznesmeni z doświadczeniem wiedzą, że istotne jest dokładne ustalenie nie tylko kalendarza spotkań, terminu i czasu podróży (z uwzględnieniem ewentualnych przesiadek), ale też zaplanowanie transportu z lotniska do miejsca pobytu lub spotkania. Kilkudniowe wyjazdy zagraniczne wiążą się z koniecznością zarezerwowania wygodnego hotelu, który z jednej strony oferuje zadowalający standard, z drugiej – powinien być możliwie blisko siedziby firmy lub targów biznesowych, na które się wybieramy.

Sprawny i ekonomiczny transport

Czy podróż biznesową można zrealizować niskim kosztem? Dzięki dobrej organizacji oraz wstępnemu rozeznaniu sprytny przedsiębiorca da radę zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i cenny czas. Lot do określonej destynacji najlepiej zarezerwować wcześniej, jeśli to możliwe z trzy lub nawet czteromiesięcznym wyprzedzeniem. Przezorność się opłaca, bo dzięki wyszukiwarkom tanich lotów można znaleźć dogodny rejs w niskiej cenie – im wcześniej będzie przeprowadzony buking, tym niższy może okazać się koszt. Ponadto dobrze jest śledzić aktualną ofertę tanich przewoźników takich jak Germanwings, którzy często oferują korzystne promocje. Jeśli termin biznesowego spotkania jest dokładnie ustalony, lepszy będzie wybór klasy turystycznej – mniejszą elastyczność w kwestii zmiany dat rekompensują tu konkurencyjne ceny.

Ogromną wygodą okazują się bilety elektroniczne, do nabycia w biurach, drogą telefoniczną lub internetową. Taki bilet ma niewątpliwą zaletę – nie trzeba go drukować, dlatego nie ma szans zgubić się w podróżnym rozgardiaszu.

Biznesowy niezbędnik, czyli jak spakować się na podróż

Wyjazdy służbowe przeważnie nie trwają zbyt długo, dlatego nie wymagają zabierania ze sobą obfitego ekwipunku. Samolotowy bagaż podręczny nie powinien jednak przekraczać wagi 8 kg i wymiarów 55 x 40 x 20 cm. Oprócz tego na pokład można zabrać ze sobą torebkę, laptopa czy okrycie wierzchnie.

Konieczność oficjalnych spotkań służbowych wymaga jednak stosownego stroju. Biznesmenowi wypada więc mieć ze sobą garnitur, koszule na zmianę, wyjściowe obuwie, a także strój casualowy. Bizneswoman nie obejdzie się bez garsonki, wieczorowej małej-czarnej, eleganckich szpilek i tak jak w przypadku panów – swobodnego stroju, który przyda się podczas nieoficjalnych wyjść.

Oprócz ubrań, trzeba pamiętać o najpotrzebniejszych kosmetykach i podręcznej apteczce. Wielogodzinne narady biznesowe, konsultacje, dyskusje, a po godzinach kolacje i bankiety mogą skończyć się bólem głowy lub niestrawnością – przezorny przedsiębiorca musi być przygotowany na każdą okoliczność.