Rynek magazynowy w Polsce – prognozy na nadchodzące miesiące
Obserwujący polski rynek magazynowy specjaliści przewidują, że wystarczy pierwsze pół roku, by całkowite zasoby osiągnęły poziom 25 mln mkw.
Można zatem przyjąć, że rynek powierzchni magazynowych w dalszym ciągu będzie intensywnie się rozwijał i odnotowywał kolejne wzrosty. Miniony rok pokazał przecież rekordowy popyt (jak i podaż) oraz najwyższe w historii rynku wyniki. Wzrasta zapotrzebowanie na usługi deweloperów – 7R SA.
W ramach nowych umów zostało wynajętych aż 3,45 mln mkw. powierzchni magazynowej. Sektor nieruchomości magazynowych będzie się dynamicznie rozwijał szczególnie w obrębie dużych hubów magazynowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem zagranicznych podmiotów.
Ponadto należy podkreślić, że rynek magazynowo-logistyczny w naszym kraju ma ogromny potencjał do dalszego rozwoju i ekspansji.
Warto też podkreślić, że w budowie jest 3,35 mln m2 powierzchni magazynowej w Polsce. Zarówno podsumowania minionego roku, jak i prognozy na najbliższe miesiące napawają zatem optymizmem.
Co powoduje wzrost na rynku magazynowym?
Nie da się ukryć, że rynek napędzany jest głównie przez nieustannie rozwijający się segment handlu, jakim jest e-commerce. Wpływa to na zwiększenie zapotrzebowania na tworzenie nowej powierzchni magazynowo-przemysłowej.
Dzięki popularyzacji handlu internetowego, przyspieszonej z pewnością trwającą od miesięcy pandemią, zaobserwować można znaczny rozwój rynku magazynowego.
Jest to logiczne – dostępne w sklepach i na platformach internetowych produkty i towary muszą być przecież gdzieś przechowywane.
Wynajem powierzchni magazynowej – jakie można wysnuć wnioski?
Sektor magazynowy jest najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem. Czy istnieją jednak jakieś tendencje, które uległy zmianie? Z pewnością na znaczeniu zyskuje tak zwany nearshoring.
Zgodnie z tą strategią firmy dążą do przeniesienia produkcji oraz całego zaplecza magazynowego w najbliższe okolice regionu sprzedaży.
W praktyce firma tworzy centra dystrybucyjne czy też ośrodki produkcyjne i w tymże kraju zleca prace, związane z produkcją, magazynowaniem i dystrybuowaniem towaru. Nietrudno się zatem domyślić, że działania te wymagają inwestowania w powierzchnie magazynowe lub wynajęcia nowoczesnej powierzchni magazynowej.
Również między innymi w tym trendzie lokowania produkcji w pobliżu regionu sprzedaży można doszukiwać się tak spektakularnych wyników w branży nieruchomości magazynowych.
Zauważalna jest również tendencja, polegająca na poszukiwaniu przez firmy powierzchni magazynowych, zlokalizowanych nieopodal dużych aglomeracji miejskich.
Ponadto deweloperzy coraz częściej decydują się na budowę wyższych magazynów. W minionym roku powstało wiele obiektów o wysokości 12 m. Jest to nowe rozwiązanie, które dopiero zyskuje popularność.
Większą wagę przykłada się również do aspektów związanych z ekologicznym funkcjonowaniem magazynów.
Jak zatem widać – na polskim rynku magazynowym wiele się dzieje, a deweloperzy nie osiadają na laurach, mimo odnotowania spektakularnych wyników. Rynek ten z całą pewnością będzie się dalej rozwijał, napędzany przede wszystkim segmentem e-commerce oraz zmianami strategii dużych firm (nearshoring).