Outsourcing logistyczny, czy też logistyka kontraktowa albo fulfillment, pozwala na przekazanie całości działań logistycznych sklepów internetowych firmom zewnętrznym. Outsourcing usług logistycznych obejmuje magazynowanie i sortowanie towarów wraz z procesami zamówieniowymi, a więc kompletacją, pakowaniem i wysyłką zamówień. Operator może też zająć się obsługą reklamacji i zwrotów. Jeżeli, tak jak InPost, dysponuje własną flotą pojazdów i siecią dystrybucji, to może się zając całym łańcuchem dostaw od przyjęcia towarów aż po transport do klienta (i ewentualnie z powrotem).
Na czym polega outsourcing logistyki?
Outsourcing usług logistycznych w modelu fulfillment polega na tym, że sklep podpisuje jedną umowę z jednym z przedsiębiorstw w branży usług logistycznych (usługi tego typu świadczy między innymi InPost), które podejmuje się wykonywania wszelkich działań związanych z fizycznym obrotem towarów, włącznie z obsługą zamówień. Tak więc towary przyjeżdżają z hurtowni lub od producenta do magazynów operatora gdzie są wprowadzane na stan magazynowy. Dzięki integracji systemów informatycznych sklepów internetowych i magazynu, natychmiast po dokonaniu zakupu przez klienta informacja trafia do centrum logistycznego, którego pracownicy zaczynają kompletowanie zamówień: ściąganie towarów z półek i pakowanie paczek do wysyłki. Outsourcing usług logistycznych daje tu konkretne korzyści. Po pierwsze, pracownicy magazynów operatora są przeszkoleni, doświadczeni i mają dopracowane procedury zarządzania procesami zamówieniowymi. Dzięki temu zmniejsza się ilość błędów i opóźnień, a najczęściej kupowane produkty są umieszczane tak żeby były łatwo dostępne. Po drugie, operator kupuje materiały opakowaniowe w dużych ilościach, z czego wynika optymalizacja wydatków, ale oznacza to także większy wybór opakowań, które można dobrać do wymogów produktu i klienta. A jeśli czegoś zabraknie, można liczyć na sprawną dostawę materiałów opakowaniowych. Outsourcing logistyczny obejmuje też usługi dodatkowe, takie jak etykietowanie oraz dołączanie dokumentów sprzedażowych, ulotek, katalogów, próbek itp. Po zapakowaniu zamówienia przekazywane są do wysyłki. Ponieważ InPost dysponuje własną flotą pojazdów i siecią dystrybucji to wysyłka może nastąpić szybciej i sprawniej. Warto też zauważyć, że Paczkomaty® InPost są obecnie najpopularniejszą metodą dostawy z e-commerce (według badań rynku przeprowadzonych przez Gemius i Kantar). Sklepy internetowe coraz częściej oferują możliwość darmowego zwrotu zakupów, na co InPost ma gotowe rozwiązanie w postaci serwisu Szybkie Nadania. Nowe usługi w aplikacji InPost Mobile także obejmują możliwość łatwego odesłania przesyłki dostarczonej przez InPost do sklepu uczestniczącego w programie Szybkich Zwrotów. Korzystając z outsourcingu usług logistycznych w InPost sklep uzyskuje w ramach jednej umowy dostęp do całego ekosystemu logistycznego InPost. Pracownicy wprowadzą zwracane towary na stan magazynowy (co w razie potrzeby obejmie wymianę zniszczonych opakowań), a dzięki integracji systemów informatycznych produkty nadające się do ponownej sprzedaży trafią automatycznie do katalogu sklepu.
Outsourcing logistyczny – korzyści w kluczowej działalności biznesu e-commerce
Outsourcing logistyki oznacza dla przedsiębiorców przede wszystkim optymalizację wydatków i odciążenie firmy, a co za tym idzie – większą konkurencyjność względem innych sklepów internetowych. W logistyce w e-commerce konieczne jest korzystanie z zasobów zewnętrznych: wynajęcie magazynów, zatrudnienie dodatkowego personelu do ich obsługi, zakup materiałów opakowaniowych, wynajęcie firm logistycznych zapewniających transport zamówień do klienta i zwrotów do sklepu (często kilku, bo klienci preferują różne formy dostawy i zwrotu). Każdy z tych zasobów zewnętrznych wymaga wybrania oferty, podpisania umowy, monitorowania i przedłużania tych umów. Dla przedsiębiorców to spory kłopot i niemałe koszty, szczególnie jeśli potrzeby sklepu rosną i trzeba nagle zrewidować wszystkie te umowy. Tymczasem outsourcing logistyki pozwala zastąpić wszystkie te kontrakty jedną umową z operatorem logistyki. Zaletą outsourcingu logistyki jest też większa elastyczność: operator ma znacznie większe powierzchnie magazynowe i zasoby osobowe niż wymagane są na potrzeby jednego sklepu, więc w razie potrzeby nie ma problemu z wyasygnowaniem dodatkowego personelu i przestrzeni kiedy potrzeby sklepu rosną.
Optymalizacja kosztów przy outsourcingu wynika przede wszystkim z efektu skali. Operator outsourcingu wynajmuje znacznie większe powierzchnie na magazynowanie produktów niż pojedynczy sklep, dzięki czemu mniej płaci za metr kwadratowy. Ze względu na większą konkurencyjność może też pozyskiwać przestrzeń w atrakcyjniejszych lokalizacjach. Podobnie wygląda pakowanie produktów. Operator outsourcingu kupuje materiały opakowaniowe w dużych ilościach, dzięki czemu może negocjować niższe ceny, a także pozwolić sobie na zakup bardziej zróżnicowanych opakowań. Wykorzystując opakowania dopasowane do produktów unika się wysyłania za dużych paczek pełnych powietrza i wypełniaczy, jak również unika uszkodzeń produktów w transporcie (i wiążących się z tym reklamacji). Operator outsourcingu może też zapewnić realizację szczególnych potrzeb przedsiębiorców związanych z pakowaniem produktów, jeżeli opakowanie ma, na przykład, mieć szczególny wygląd, zwiększoną estetykę albo bezpieczeństwo, lub być wykonane z materiałów ekologicznych (biodegradowalnych i/lub pochodzących z recyclingu). InPost, który stara się być liderem ekologii w logistyce, zmierza zresztą do zamknięcia obiegu materiałów w operacjach własnych w ciągu najbliższych kilku lat. Podsumowując, logistyka w e-commerce to skomplikowana sprawa, ale outsourcing usług logistycznych pomaga odciążyć sklepy internetowe i zoptymalizować wydatki.