Często podróżujesz samolotem? Zobacz, co robić w przypadku komplikacji na lotnisku

Autor tekstu: , Data publikacji:

Samolot to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Ceny lotów są przystępne, a wypracowane przez lata procedury sprawiły, że latanie jest dziś bardzo bezpiecznym sposobem podróżowania. Nic więc dziwnego, że latamy coraz częściej, zarówno w celach wypoczynkowych, jak i służbowo. Warto pamiętać, że w podróży mogą przytrafić się sytuacje, które poważnie skomplikują wyjazd. Mowa o takich zdarzeniach jak np. choroba, opóźniony lot, zagubiony bagaż, jego kradzież lub uszkodzenie.

Zadbaj o wszystko przed wyjazdem

Na takie wypadki lepiej być przygotowanym wcześniej, żeby uniknąć dodatkowych problemów – szczególnie gdy regularnie udajemy się w podróże ze względu na charakter wykonywanej pracy. Jeszcze przed wylotem należy zadbać o ubezpieczenie podróżne, dzięki któremu zminimalizujemy skutki ewentualnych kłopotów.

Dobre ubezpieczenie oznacza znacznie większy komfort podróżowania i poczucie bezpieczeństwa. Takie możliwości daje między innymi ubezpieczenie turystyczne Warty z dostosowanym do potrzeb zakresem ubezpieczenia. W wersji podstawowej zapewnia pokrycie kosztów leczenia w przypadku nagłego zachorowania w trakcie podróży, następstw chorób przewlekłych czy nieszczęśliwych wypadków, a także pomoc z zakresu usług assistance, o czym przekonało się już wiele osób – ich historie poznasz na stronie dobrezakonczenia.pl.

Co zrobić, jeśli bagaż zostanie uszkodzony podczas lotu?

Jeśli podczas lotu twój bagaż zostanie uszkodzony, koniecznie zgłoś to, zanim opuścisz strefę przylotów na lotnisku. Pracownicy punktu LOST&FOUND, który znajduje się najczęściej poza strefą odbioru bagażu, wydadzą specjalny formularz Property Irregularity Report (PIR), na podstawie którego można złożyć reklamację w liniach lotniczych. Do reklamacji niezbędne będzie dołączenie karty pokładowej.

Co w przypadku zagubienia bagażu?

Pełną ochronę wszystkim podróżującym zapewnia pakiet turystyczny Warty w wersji rozszerzonej, dzięki któremu nie musimy na przykład martwić się ewentualnymi problemami z torbami podróżnymi i walizkami. Osoba ubezpieczona w ramach tego pakietu korzysta z ubezpieczenia bagażu i wszystkich przedmiotów osobistego użytku. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie m.in. za utratę bagażu wskutek kradzieży z włamaniem, rabunku, a także za uszkodzenie lub zniszczenie w wyniku zdarzenia losowego czy nieszczęśliwego wypadku. Można także ubiegać się o zwrot wydatków na zakup odzieży i przyborów toaletowych, gdy opóźnienie dostarczenia bagażu przez przewoźnika przekracza 5 godzin – co jest szczególnie ważne w przypadku podróży służbowych. Przekonał się o tym pan Tomasz z Warszawy, który leciał na ważne spotkanie służbowe. Lot miał być z samego rana, a spotkanie po południu. Niestety przewoźnik nie dostarczył bagażu na czas, a w walizce znajdowały się ubrania przewidziane do założenia na spotkanie. Pan Tomasz skierował się więc do sklepu, aby kupić koszulę, buty i garnitur, żeby prezentować się w pełni profesjonalnie w trakcie rozmów z partnerami biznesowymi. Koszty zakupów pokryło na szczęście ubezpieczenie w związku z opóźnieniem dostarczenia bagażu.

Rozszerzony pakiet ubezpieczenia turystycznego daje także zabezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, pokrycie kosztów leczenia powypadkowego na terenie Polski czy strat finansowych poniesionych w związku z ewentualnym odwołaniem podróży.

Ubezpieczenie na wypadek choroby

Choroby w czasie podróży się zdarzają. Z takim problemem zetknęła się w czasie swojego służbowego wyjazdu do Azji pani Joanna z Poznania, co poważnie skomplikowało jej plany spotkań biznesowych. Po wizycie w renomowanej restauracji pojawiły się problemy żołądkowe. Na szczęście pani Joanna mogła skorzystać z wykupionej wcześniej ochrony ubezpieczeniowej, co uratowało jej wyjazd. Zgłosiła się od razu z problemami do Warty. Ubezpieczyciel zareagował natychmiast, udało się umówić wizytę lekarza, który szybko zjawił się na miejscu i przepisał stosowne lekarstwa. Dzięki temu pani Joanna poczuła się lepiej i mogła kontynuować bez przeszkód służbowe obowiązki.

Ubezpieczenie pomaga w trudnych sytuacjach

Niezależnie od tego, czy wybieramy się w podróż służbową lub lecimy na wakacje, zawsze powinniśmy być przygotowani na jak najwięcej niespodzianek, z których nie wszystkie będą przyjemne. Każdemu z nas mogą przydarzyć się takie sytuacje, jakie spotkały panią Joannę czy pana Tomasza. Na mniej miłe chwile warto się przygotować, wykupując ubezpieczenie, dzięki któremu uda nam się zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo podróży. Jeśli dobrze przygotujemy się do wyjazdu, bardzo szybko uda się rozwiązać trudne sytuacje.