Czy możliwe są dotacje na rowery elektryczne?

, Data publikacji:

W dzisiejszych czasach cały świat powinien zacząć przestawiać się na ekologiczne środki transportu. Ta konieczność wynika ze zmian klimatycznych, które zmierzają w kierunku katastrofy. Jednym z działań, jakie trzeba zacząć wdrażać w skali globalnej, jest dofinansowanie różnych pojazdów elektrycznych. Do niedawna środki na zakup rowerów elektrycznych mogły zdobyć jedynie osoby niepełnosprawne. W artykule wyjaśniamy, czy możliwe są dotacje na rowery elektryczne. 

1. Dlaczego warto zdecydować się na zakup rowerów elektrycznych?

2. Czy można zdobyć dotacje na rowery elektryczne?

Zakup rowerów elektrycznych wiąże się ze sporymi wydatkami. Jeszcze większe koszty zakupu są w przypadku samochodów elektrycznych. Innowacyjne rozwiązania ekologiczne byłyby chętniej kupowane, pod warunkiem możliwości skorzystania z dopłat. Kraje europejskie powinny przekonywać swoich obywateli do tego rodzaju środka transportu, przy czym nie chodzi tutaj o same kampanie informacyjne. Niezbędne jest dofinansowanie do roweru elektrycznego. Zakup roweru elektrycznego jak najbardziej powinien wiązać się z programem dopłat, które mają się przyczynić do obniżenia wydatków gospodarstwa domowego na ten cel. W Polsce do tej pory dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych pojawiły się w dwóch miastach.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup rowerów elektrycznych?

Rower elektryczny powinien stać się alternatywą dla samochodu. Korzystanie z roweru elektrycznego może zapewnić niezbędną dawkę ruchu, co jest ważne dla zdrowia. E-bike nie będzie wywoływać zadyszki, co jest ważne dla osób, które mają większe odległości do pokonania. Zachętą do elektromobilności są też zdecydowanie mniejsze koszty przejazdów. Do zakupu roweru elektrycznego przekonane są osoby, które kochają nie tylko aktywny styl życie. Osoby te chcą połączyć szacunek do przyrody z innowacjami. Jest też grupa osób, która mocno zwraca uwagę na najnowsze trendy i dlatego decyduje się na rower elektryczny.

Czy można zdobyć dotacje na rowery elektryczne?

Program dopłat do rowerów elektrycznych mogą realizować samorządy. Przykładowo Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przekazał środki finansowe dla Białegostoku na program „Ekorower – alternatywa dla samochodu”. To oznacza, że dofinansowania rowerów elektrycznych są jak najbardziej możliwe. Zależy to jednak od tego, jakie podejście ma dane miasto do tematu, jakim jest rozwój infrastruktury rowerowej, jakie proponuje metody zwalczania smogu i korków, a także czy ma w swojej intencji wspieranie przemian, które sprawią, że mieszkańcy będą przesiadać się na rower ekologiczny.

art. sponsorowany