Elektryczny rower górski. Co warto wiedzieć?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Jazda rowerem elektrycznym jest niezwykle przyjemna, dlatego coraz więcej Europejczyków decyduje się na zakup e – roweru. Ten dynamicznie rozwijający się trend spowoduje w niedługim czasie przesiadanie się wielu amatorów tego rodzaju aktywności fizycznej na jednoślady ze wspomaganiem elektrycznym, dlatego warto przed decyzją o zakupie prześledzić rzetelne informacje na jego temat.

Jakie wersje rowerów elektrycznych dostępne są na rynku?

Każda osoba planująca zakup roweru elektrycznego powinna wiedzieć, że rynek oferuje różne jego wersje. Wybór odpowiedniego powinien być podyktowany potrzebami i oczekiwaniami użytkownika. Wszystkie modele oczywiście wyposażone zostały w silnik o różnej mocy zasilany akumulatorem. Różnice dotyczą także innych szczegółów, o których poniżej. Rynek oferuje rowery elektryczne w dwu podstawowych wersjach Pedelec i S – Pedelec.

Rowery w wersji Pedelec?

Model roweru elektrycznego typu Pedelec należy do najpopularniejszych. Charakteryzuje się tym, że wspomaganie pojawia się tylko podczas pedałowania. Norma europejska EN 15194 dla tego rodzaju produktów stwierdza, że nie są wymagane w przypadku rowerów Pedelec żadne specjalne uprawnienia, ubezpieczenia, prawo jazdy, czy tablice rejestracyjne. Klasyfikowane są one jak normalne rowery. Wobec tego dzieci powyżej 10 roku życia muszą posiadać kartę rowerową, co nie dotyczy osób, które ukończyły 18 lat. Maksymalna moc silnika wynosi 250 W. leistet. Zapewnia on wspomaganie do prędkości 25 kilometrów na godzinę. Po przekroczeniu tej wartości jest ono wyłączone. Aby wprawić rower Pedelec w ruch, trzeba naciskać pedały. Może być wyposażony w system wspomagania startu do maksymalnej prędkości 6 kilometrów na godzinę. Użytkownicy takich jednośladów nie są zobowiązani prawem do noszenia kasków, choć ze względów bezpieczeństwa jest to zalecane. Poruszanie się nimi jest dozwolone tylko wyznaczonymi ścieżkami, a w specjalnych przyczepkach można przewozić dzieci.

Rowery w wersji S – Pedelec?

Rower S – Pedelec jest wersją zdecydowanie szybszą, czego odzwierciedleniem jest skrót S, który z angielskiego oznacza szybkość. W związku z tym korzystanie z tego rodzaju jednośladu wiąże się z większą odpowiedzialnością. Polskie prawo klasyfikuje je jak motorowery, którymi poruszanie się wymaga posiadania prawa jazdy kategorii AM, które mogą uzyskać osoby po ukończeniu 14 roku życia, a także tablic rejestracyjnych,  ubezpieczenia oraz posiadania kasku w trakcie jazdy. Wprawienie roweru w ruch wymaga naciskania na pedały, a wspomaganie silnika ma miejsce do prędkości 45 kilometrów na godzinę, potem zostaje wyłączone. Nie mogą się one poruszać po ścieżkach rowerowych, a przewożenie dzieci jest możliwe tylko w specjalnych fotelikach.

Co to są elektryczne rowery górskie?

Wielogodzinne wycieczki górskie są niezwykle męczące. Aby wspomóc amatorów górskich wypraw, warto wybrać model roweru elektrycznego dopasowany do jazdy w wymagającym terenie i ułatwić sobie wielogodzinne pedałowanie. Rowery górskie wyposażone w napęd elektryczny są idealnym wyborem dla osób, których pasją są terenowe szlaki pełne wyzwań i trudności. Wyposażone zostały we wszystkie elementy obecne w tradycyjnych rowerach górskich. Ścieżki, które do niedawna były niedostępne, stają się osiągalne na rowerze górskim wspomaganym napędem elektryczny. Wymagające podjazdy można pokonać bez nadmiernego wysiłku fizycznego, a cała wyprawa górskimi szlakami jest pełna przyjemnych doznań. Rowery elektryczne MTB ze względu na swoje przeznaczenie  do jazdy w górach wyposażone zostały w nowoczesne funkcje. Rynek oferuje wersje z pełnym zawieszeniem w wersji full oraz w wersji hardtail, czyli z twardym i sztywnym tyłem. Wspomaganie ma miejsce podczas pedałowania, po zaprzestaniu tej czynności silnik przestaje wspomagać użytkownika.

Jak działa elektryczny rower górski?

Elektryczny rower górski ma silnik niewielkich rozmiarów, który został wbudowany w ramę, a zasila go bateria. Działa tylko i wyłącznie podczas pedałowania. Każdy ruch powoduje zwiększenie mocy wspomagania, co jest przyczyną niezwykłych wrażeń podczas jazdy. Klasyczne modele rowerów MTB składają się ze sztywnej ramy, przerzutek i hamulców oraz amortyzatorów. Różnią się od rowerów górskich jedynie obecnością silnika, dzięki któremu siła potrzebna do napędzania roweru jest znacznie mniejsza, niż podczas standardowej jazdy. Tryby jazdy rowerem MTB dobierane są z poziomu kierownicy, podobnie jak przerzutki, dlatego nie stanowi to żadnego problemu dla użytkownika. Poza tym dla bezpieczeństwa wsparcie działa do prędkości 25 kilometrów na godzinę, potem zostaje wyłączone w celu utrudnienia nazbyt brawurowej jazdy.

Dla kogo elektryczny rower górski będzie najlepszym wyborem?

Elektryczne rowery górskie łączą siłę mięśni człowieka ze wspomaganiem elektrycznym, co powoduje niezwykle przyjemne doznania podczas jazdy niezależne od możliwości fizycznych użytkownika. Dzięki temu może on spędzać więcej czasu bez konieczności odpoczynku dla zregenerowania organizmu, a przede wszystkim mięśni. Poza tym jazda na rowerze MTB to usprawnianie górnej części ciała i kształtowanie prawidłowej postawy na rowerze. Ze względu na swój ciężar spowodowany obecnością silnika i baterii jest on nieco trudniejszy w utrzymaniu podczas jazdy. Nogi zdecydowanie nie wykonują tak ciężkiej pracy, natomiast korpus nieustannie pracuje, dlatego rowery elektryczne MTB są doskonałym wyborem dla profesjonalistów, którzy z powodu kontuzji oszczędzają kolana, a jednocześnie pragną zadbać o kondycję fizyczną.

Czy warto zainwestować w elektryczny rower górski?

Elektryczne rowery górskie dają ich użytkownikom wiele wolności na długich dystansach. Ograniczone możliwości fizyczne nie są już przeszkodą w pokonywaniu długich tras w wymagającym terenie. Dzięki nim można osiągnąć znacznie lepsze rezultaty przy zdecydowanie mniejszym nakładzie pracy, co jest źródłem satysfakcji i przyjemności.