Jak rozpoznać manipulacje osoby uzależnionej i jak sobie z nimi radzić?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Choroba alkoholowa to skomplikowane schorzenie, mające wpływ na relacje z najbliższymi. Często alkoholik posuwa się w jej wyniku do wielu kłamstw i manipulacji aby uzyskać określony cel, jakim jest na ogół zaspokojenie swojego nałogu w postaci kolejnej dawki substancji odurzającej. Warto wiedzieć kiedy alkoholik stosuje manipulację w stosunku do osób obecnych w jego otoczeniu, aby skutecznie przeciwdziałać tego typu zachowaniom.

Alkoholizm w rodzinie a manipulacja

Manipulacja stosowana przez alkoholika dotyka często osób z rodziny oraz tych, które znajdują się w najbliższym otoczeniu. Wynika to z faktu, że osoba chora jest w stanie zrobić bardzo dużo, aby zdobyć kolejną dawkę substancji odurzającej, a nawet posunąć się do agresji, manipulacji i szantażu. Tego typu zachowania z pewnością nie sprzyjają budowaniu pozytywnych relacji z rodziną, a alkoholik rani swoich bliskich, czego efektem są kłótnie i rozstania. Dlatego warto wiedzieć jak rozpoznać manipulację u alkoholika.

Warto też pamiętać, że alkoholizm i manipulacja często występują razem, jednak osoby będące najbliżej alkoholika na ogół nie zdają sobie z tego sprawy. W takie sytuacji niezbędna jest pomoc lekarza lub terapeuty, a przede wszystkim skierowanie osoby uzależnionej od alkoholu do specjalistycznego ośrodka terapii uzależnień, gdzie otrzyma profesjonalną pomoc w walce z chorobą i będzie mogła pokonać nałóg.

Jak rozpoznać manipulację u alkoholika?

W codziennym życiu alkoholik stosuje różne rodzaje manipulacji, która często dotyczy np. żony czy też męża i najbliższych osób. Najczęściej po prostu tłumaczy swoje zachowanie poprzez stosowanie mechanizmów zaprzeczenia i związanej z nim manipulacji rzeczywistością. W najprostszej formie można tutaj podać przykład sformułowania: „Jestem trzeźwy”, „Przecież nic nie piłem”, co stanowi tylko iluzję rzeczywistości, ponieważ tak naprawdę taka osoba cały czas jest pod wpływem alkoholu. Wielu alkoholików ma też skłonność do zaniżania ilości wypijanego alkoholu, a nawet używania specyficznych określeń i zdrobnień by nazwać swój nałóg lub też alkohol. Często robi to w sposób nieświadomy i po to by usprawiedliwić swoje zachowanie lub też znaleźć racjonalne powody do picia. Często też alkoholik manipulując najbliższymi tłumaczy im, że sięga po kolejny kieliszek aby się zrelaksować, odpocząć lub też świętować ważne wydarzenie lub sukces.

W jaki sposób alkoholik manipuluje najbliższymi osobami, w tym żoną lub mężem?

Bardzo często spotykaną formą manipulacji przez alkoholika  jest przerzucanie winy za nałóg na żonę lub męża. W ten sposób osoba chora tłumaczy sobie dlaczego sięga po kieliszek i obarcza za to najbliższych. Niestety, skutki tego typu działania mogą być bardzo dotkliwe – zarówno dla osoby chorej, jak też współmałżonka oraz dzieci, które nieświadomie uczestniczą w chorobie alkoholika, a w dorosłym życiu mogą zmagać się z syndromem DDA, który również podlega terapii. Osoby DDA mają problemy w budowaniu różnego rodzaju relacji, okazywaniu emocji, rozliczeniu trudnej przeszłości, a nawet wpadaniu w podobne uzależnienia jak rodzic. 

Warto podkreślić, że manipulacja przez alkoholika wywołuje szereg zmian w psychice nie tylko żony, ale też dzieci i innych, najbliższych osób. Dlatego istotne znaczenie ma zrozumienia, że alkoholik tak naprawdę żyje w zupełnie innym świecie, w którym najważniejsze znaczenie ma dostarczenie kolejnej dawki substancji odurzającej, dla której jest w stanie zrobić bardzo wiele, często również kosztem najbliższych, w tym męża, żony i dzieci. To powoduje negatywne działania, takie jak manipulacja, przywoływanie szczęśliwych chwil związanych z alkoholem, a przede wszystkim przerzucanie winy za nałóg na najbliższe osoby.

Jakie mogą być skutki manipulacji żoną, mężem i najbliższymi osobami przez alkoholika?

Alkoholizm i manipulacja często powodują szereg negatywnych skutków zachodzących w umyśle żony, męża, dzieci oraz osób z najbliższego otoczenia. Jednym z nich jest syndrom DDA, oznaczający Dosłownie Dzieci Alkoholików, czyli osoby, które w dorosłym życiu mierzą się z negatywnymi skutkami zachowań i nawyków, które musiały oglądać w dzieciństwie. Jeszcze innym skutkiem manipulacji rodziną przez alkoholika jest depresja alkoholowa, w którą bardzo często wpadają nałogowcy, a która w skrajnych sytuacjach może prowadzić nawet do prób samobójczych.

Manipulacja alkoholika często wiąże się również z zastosowaniem przemocy psychicznej, fizycznej, agresji, szantażu emocjonalnego i innych rodzajów działań, których celem na ogół jest konieczność zdobycia kolejnej dawki substancji uzależniającej. W efekcie tego osoby chore często są impulsywne, wybuchowe i nie panują nad swoimi emocjami i siłą fizyczną.

Alkoholik często nie przyznaje się do swojej choroby i nie jest w stanie przyznać, że manipuluje najbliższymi, wyrządzając im szkody psychiczne i emocjonalne. Dlatego, w takiej sytuacji jeśli ktoś z bliskich zauważy przejawy manipulacji oraz postępującej choroby alkoholowej męża, żony lub kogokolwiek z rodziny lub otoczenia to warto skorzystać z pomocy ośrodka terapii uzależnień. Pozwala to choremu podjąć walkę o powrót do normalnego życia, odzyskując szczęście i zaufanie bliskich.