Co powinno się znaleźć w kamperowej łazience? Jaką przestrzeń przeznaczyć pod prysznic i toaletę? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Łazienka w kamperze – jak duża powinna być?
Odpowiednie zaaranżowanie dostępnej przestrzeni w kamperze to podstawa, by stworzyć wygodny dom na kółkach, z którego będzie się korzystać w czasie krótszych lub dłuższych podróży. Podstawą jest choćby wyznaczenie kluczowych stref i ich zabudowa. Jedną z najważniejszych jest właśnie łazienka.
Łazienka w kamperze zapewnia swobodę dbania o higienę i załatwiania potrzeb fizjologicznych w trasie, zwłaszcza w lokalizacjach daleko od cywilizacji. To także bezpieczeństwo i prywatność dla użytkowników, którzy nie muszą korzystać z ogólnodostępnych pryszniców lub toalet na stacjach benzynowych lub w innych miejscach.
Jak duża powinna być kamperowa łazienka? Wszystko zależy od dostępnych możliwości. Wielkość łazienki powinna jednak pozwalać na umieszczenie w niej wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia i zapewnienie w miarę swobodnego poruszania się.
Podstawowe wyposażenie – co powinno trafić do łazienki?
Jakie meble i sprzęty muszą koniecznie znaleźć się w kamperowej łazience? Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb. Do podstawowych elementów zaliczają się:
- toaleta,
- prysznic,
- niewielka umywalka.
Najwięcej miejsca zajmuje prysznic, zwłaszcza gdy wybierze się rozwiązanie z brodzikiem. Standardowy wymiar to: 60 x 60 cm, zdarzają się też większe modele. Dlaczego warto mieć zabudowaną kabinę? Pozwala ograniczyć rozlewanie się wody w całej łazience. Spory wybór różnych rozwiązań można znaleźć choćby na InterCamp.
O czym jeszcze pomyśleć na etapie projektu? Jeśli tylko pozwala na to dostępny metraż, warto rozważyć również umieszczenie w łazience zamykanych szafek, pozwalających na optymalne wykorzystanie całej przestrzeni i ukrycie przydatnych przedmiotów.
Alternatywne rozwiązania – co zrobić, gdy nie ma miejsca na łazienkę?
Nie zawsze stworzenie pełnej łazienki jest możliwe w przypadku niektórych typów pojazdów turystycznych. Często ze względu na niewielki metraż lub inne potrzeby użytkowników, we wnętrzu montuje się wyłącznie toaletę, rezygnując z kabiny prysznicowej.
Istnieją na szczęście inne sposoby na to, by uczestnicy wyjazdu mogli dbać o higienę. Oprócz opcji korzystania z prysznica na polach kempingowych i większych stacjach benzynowych, osoby nie posiadające w kamperze pełnej łazienki mogą również używać rozwiązań przenośnych. Zalicza się do nich choćby prysznic zewnętrzny, podłączony do zbiornika z wodą, wyposażony w słuchawkę z wężem. Innym wariantem jest klasyczny prysznic turystyczny w formie worka z wodą, do którego również podłącza się przewód ze słuchawką. Wokół wyznaczonego miejsca ustawia się wówczas przenośną kabinę, zapewniającą pewien stopień prywatności.
Wodę do prysznica (wewnętrznego i zewnętrznego) da się dostać w różnych miejscach. Do najpopularniejszych zaliczają się: stacje benzynowe, niektóre parkingi przy głównych drogach, kempingi.
Wygoda i bezpieczeństwo dla użytkowników – własna łazienka w kamperze
Własna łazienka w kamperze to wygoda i sposób na to, by dbać o zdrowie i higienę w czasie wyjazdu. Warto dobrze przemyśleć taką przestrzeń – niech znajdzie się w niej wyposażenie w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb wszystkich użytkowników.