Mak na wiele sposobów. Jak wykorzystać ten składnik w świątecznych potrawach?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia bez dań lub słodkości z dodatkiem maku. Te maleńkie, niepozorne ziarenka w kształcie nerki kryją w sobie prawdziwy ogrom smaku, który od stuleci wzbogaca różnorodne słodkie potrawy. W tradycyjnej kuchni polskiej mak zawsze pełnił ważną rolę, dlatego też warto przyrządzić smakołyki z jego dodatkiem. W których potrawach najlepiej sprawdzą się makowe ziarenka?

Delikatne kluski z makiem

Wśród wigilijnych przysmaków nie może zabraknąć potraw z makiem, który symbolizuje płodność, bogactwo i urodzaj. Do najbardziej popularnych dań należą łatwe w przygotowaniu kluski z makiem, zawierające przede wszystkim łazanki, gotowany i utarty mak, miód oraz mnóstwo nadających smak dodatków, które panie domu dodają zgodnie ze swoim smakiem, jak np. aromat migdałowy, kandyzowane skórki pomarańczy, rodzynki czy siekane orzechy włoskie.

Wyjątkowa kutia

Słodka, pełna różnorodnych ziaren i niezwykle aromatyczna – kutia to obowiązkowa potrawa w wielu polskich domach ceniących sobie tradycyjną kuchnię kresową. Zazwyczaj przygotowywana jest z obtłuczonej pszenicy, dużej ilości maku, miodu, bakalii, orzechów i rodzynek. Gotową potrawę podaje się w dużej misce, przyozdobioną cząstkami pomarańczy, suszonymi figami lub uprażonymi płatkami migdałowymi.

Cudownie słodkie pierogi z makiem

Rozpływające się w ustach pierogi z makiem to typowo bożonarodzeniowa potrawa, za którą szczególnie przepadają wielbiciele słodkości. Delikatne ciasto z pszennej mąki, otulające masę makową zawierającą między innymi wanilię, drobno siekane migdały, miód, rodzynki i orzechy… to prawdziwy smak świąt, którego nie można nie spróbować! Ugotowane pierogi dekorowane są zazwyczaj roztopionym masłem lub kleksem śmietany i kawałeczkami pomarańczy. Palce lizać!

Wyborny makowiec

Gdy z kuchni dochodzi zapach pieczonego ciasta z makiem, to znak, że wreszcie nadchodzą święta. Ten wyjątkowy rodzaj wypieku może przybierać różnorodne formy, od składającego się z warstw placka, poprzez tartę, strudla, na zwijanej spiralnie roladzie kończąc. Ten najpopularniejszy rodzaj makowca przygotowywany jest z miękkiego ciasta drożdżowego przełożonego masą makową ze słodkimi dodatkami. Gotowy makowiec polewany jest białym lukrem podkreślającym słodki smak i chroniącym przed zbyt szybkim wysuszeniem.

Chrupiące łamańce z makiem

Łamańce z makiem są częstym zamiennikiem kutii, której przygotowanie w wersji tradycyjnej zazwyczaj zajmuje dość sporo czasu. Masa makowa przygotowywana jest niemal w identyczny sposób, ale nie zawiera ziaren zbóż. Gotowanemu i dwukrotnie mielonemu makowi smaku dodaje mnóstwo słodkich dodatków, takich jak np. miód, kandyzowane lub suszone owoce oraz siekane orzechy. Tuż przed podaniem w gotową masę wbijane są kruche lub maślane ciastka, służące do nabierania makowego przysmaku.

Przygotowanie świątecznych pyszności z makiem w roli głównej to prawdziwa frajda zarówno dla dzieci jak i dorosłych, a wyjątkowy zapach roztaczany przez makowe wypieki sprawia, że każdy domownik wprost nie może się doczekać wigilijnego wieczoru. Korzystając ze strony Przepisy.pl z łatwością znajdziecie przepis na wybraną potrawę, która może stać się prawdziwym hitem świątecznej uczty.