Na co zwracać uwagę, decydując się na wynajem długoterminowy samochodu?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Długoterminowy wynajem samochodów to bardzo praktyczne, niesamowicie wygodne i coraz popularniejsze rozwiązanie dla klientów biznesowych. Ze względu na rosnący rynek wynajmu w Polsce oraz zwiększającą się świadomość kierowców, możemy przebierać w coraz większej liczbie ofert wynajmu. Jednak jak się nie pogubić w gąszczu ofert? Sprawdź, na co zwracać uwagę, decydując się na wynajem długoterminowy auta do firmy.

Sprawdź warunki współpracy

Na samym początku warto zweryfikować oferty wynajmu długoterminowego oraz warunki współpracy z poszczególnymi firmami, oferującymi tę formę finansowania.

Nie podejmuj pochopnie decyzji pod wpływem impulsu i atrakcyjnej na pierwszy rzut oka oferty. Określ wiarygodność firmy wynajmującej auta i dokładnie zapoznaj się z zapisami, obowiązkami najemcy i wynajmującego, a także z drobnym druczkiem treści umowy. Sprawdź warunki odstąpienia od umowy, limit kilometrów, kwestię udziału w szkodach, wykorzystywanie auta do celów zarobkowych czy politykę firmy dotyczącą wyjazdu autem za granicę.

Poza tym przede wszystkim sprawdź sposób naliczania opłaty, naliczania kar umownych czy na dodatkowe pakiety wchodzące w skład umowy. Może okazać się, że atrakcyjna na pierwszy rzut oka oferta po dokładnej weryfikacji wypadnie dość blado na tle propozycji innych firm wynajmujących.

Określ parametry wymarzonego auta

Jeśli zweryfikowałeś już dokładnie oferty i wybrałeś tę jedyną, zapewniającą Ci możliwie najlepszy wynajem długoterminowy, precyzyjnie określ konfigurację i parametry samochodu. Jest to tym ważniejsze, im dłużej zamierzasz wynajmować auto, bowiem nie ma nic gorszego, niż intensywna i paroletnia eksploatacja samochodu, który nie spełni Twoich oczekiwań. Choć design, model i marka auta są niezwykle ważnymi czynnikami, zwróć uwagę również na komfort, jaki oferuje konkretny samochód i czy posiada ważne dla Ciebie udogodnienia – np. automatyczną skrzynię biegów, klimatyzację dwustrefową czy nowoczesne systemy wspierające kierowcę.

Choć auta premium to coraz atrakcyjniejszy segment rynku wynajmu długoterminowego, to może okazać się, że dobrze wyposażony i skonfigurowany samochód niższej klasy zapewni Ci porównywalny komfort i radość z jazdy.

Ubezpieczenie wynajmowanego samochodu

Zależnie od polityki firmy, ubezpieczenia oferowane przez przedsiębiorstwa CFM mogą być nieco droższe od oferowanych dla indywidualnych klientów biznesowych. Niemniej jednak w przypadku wynajmu konieczne jest kompleksowe ubezpieczenie samochodu. Polisy te zapewniają o wiele lepszą ochronę, dzięki czemu w przypadku szkody najemca nie będzie musiał martwić się o znaczne komplikacje finansowe. Niektóre firmy wynajmujące auta wliczają ich ubezpieczenie do raty najmu, inne doliczają koszt polisy jako dodatkową płatność. Warto dokładnie zapoznać się z warunkami i kalkulacją ubezpieczenia, a także tym, co dokładnie ono obejmuje.