Kredyty gotówkowe są jednym z najpopularniejszych sposobów na zdobycie niezbędnej do własnych celów gotówki. Kredyty są jednak zwrotną formą pożyczki, którą po upływie terminu spłaty należy w całości oddać do banku. Ten z kolei występuje tu w roli kredytodawcy. Kredyty gotówkowe należą dziś do najpopularniejszych sposobów na finansowanie własnych planów na biznes czy zakup wymarzonego mieszkania. Skupiając się na statystykach, nie trudno stwierdzić, że co drugi obywatel na świecie jest zobowiązany umową kredytową. Pożyczają wszyscy- zarówno duże przedsiębiorstwa jak i małe firmy, stawiające pierwsze kroki na rynku. Pożyczkami wspomagają się także, a może przede wszystkim osoby prywatne. Ich sklasyfikowanie pozwoli nam uzmysłowić sobie różnicę między nimi, co ułatwi nam zdecydowanie podejmowanie decyzji podczas wyboru najodpowiedniejszego z nich. Kredyty gotówkowe działają w opraciu o ustawę dotyczącą prawa bankowego.
Zdolność kredytowa kluczem do sukcesu
Przyglądając się jej nieco bliżej i skupiając na treści w niej zawartej, możemy wywnioskować, że każda placówka bankowa zobowiązuje się do przekazania do dyspozycji kredytobiorcy pewną kwotę pieniędzy. Warunkiem jest tu określona w umowie kwota oraz termin jej spłaty. Pożyczkobiorca może bez najmniejszego problemu korzystać z pożyczonej kwoty. Jedynym warunkiem jest zwrot całej sumy wraz z naliczonymi odsetkami w określonym przez bank terminie. Kazdy z banków przyznaje wnioskowaną kwotę w oparciu o zdolność kredytową danego klienta. Jest to nic innego jak możliwość spłaty całości bazując na dochodach kredytobiorcy.
Kredyty pieniężne, zwrotne i celowe
Aby bank mógł bez problemu określić czy klienta stać będzie na spłatę danej sumy pieniędzy, konieczne jest dostarczenie mu wszystkich potrzebnych dokumentów. Oczywiście dochodzi do sytuacji, kiedy nasza zdolność kredytowa pozostawia wiele do życzenia. W takiej sytuacji bank najcześciej podejmuje decyzję o zabezpieczeniu kredytu. Można tego dokonać zarówno w formie osobowej jak i rzeczowej, czyli dzięki tzw. możliwości zastawu na rzeczach i prawach odnoszących się bezpośrednio do hipoteki, a także na poręczeniu, za pomocą weksli własnych lub in blanco. Kredyty gotówkowe z którymi mamy do czynienia na rynku finansowym możemy podzielić na kredyty określane jako pieniężne. W ich przypadku głównym podmiotem kredytowania są pieniądze. Kredyt zwrotny cechuje konieczność jego zwrotu w określonym przez kredytodawcę terminie. Kredyty gotówkowe określane jako celowe, odpłatne oraz zabezpieczone, to te, które zostają przyznane przez bank na z góry określony cel. Odpłatne- bank pobiera należne odsetki od wysokości kredytu oraz nalicza osobne od środków, które zostały już wykorzystane. Do jednej z ostatnich grup należą kredyty zabezpieczone. W tym przypadku to banki zabezpieczają się, gdyby doszło do sytuacji, w której kredytobiorca odmówi lub całkowicie zrezygnuje z dalszej spłaty zaciągniętego kredytu. Kredyty bankowe są motorem napędowym rodzimej gospodarki. Dzięki nim wprowadzany jest do obiegu “nowy pieniądz”. Wykorzystywane są wszelkie instrumenty polityki kredytowej, służące przede wszystkim do zlikwidowania procesu stagnacji gospodarczej a także czynników produkcji oraz czerpanie korzyści finansowych i ekonomicznych. Daje to możliwość stałego rozwoju rynku finansowego a przy okazji zapewnienie płynności przepływu pieniądza, co korzystnie wpływa na sytuację ekonomiczną kraju. Jest to więc proces bardzo potrzebny i przy okazji niezbędny.