Kredyt we frankach. Jak to działa?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Od czasu do czasu docierają do nas informacje na temat osób zaciągających kredyt we frankach. Jeśli sprawa nas nie dotyczy, puszczamy ten temat mimo uszu i szukamy interesujących nas informacji. Jednak jak działa kredyt we frankach i dlaczego jest o nim głośno?

Jeśli jesteś frankowiczem, koniecznie sprawdź pomoc frankowiczom kalkulator – narzędzie, które pomoże Ci w sporze z bankiem. 

Rodzaje kredytów frankowych

Jeśli chodzi o kredyty frankowe, które zaciągali Polacy kilkanaście lat temu były kredytami we frankach indeksowanymi lub denominowanymi. Dodatkowo kredyt we frankach zaciągany był głównie przez osoby, które nie mogły pozwolić sobie na zobowiązanie w PLN. 

Indeksowany kredyt we frankach

Zaciągając kredyt w tej postaci, kredytobiorca otrzymywał kwotę kredytu w złotówkach, a następnie bank przeliczał tę kwotę na franki szwajcarskie po kursie kupna obecnym w tabeli kursu walut banku. 

Spłata rat odbywała się na podstawie tabeli kursu walut banku, jaka obowiązywała w dniu spłaty konkretnej raty. Co więcej, ratę wyliczano po cenie sprzedaży, a nie cenie kupna waluty. Co to oznacza? Jak wspomnieliśmy wyżej, bank przeliczał kwotę zadłużenia po kursie kupna, natomiast od kredytobiorcy wymagał spłaty po cenie sprzedaży – taki zapis w umowie jest klauzulą niedozwoloną i sprzeczną z interesami klienta. 

Denominowany kredyt we frankach

Jeśli mówimy natomiast o denominowanych kredytach frankowych, tutaj kwota zobowiązania w umowie podawana była we frankach szwajcarskich, natomiast kredytobiorca otrzymywał ją w złotówkach. Oznacza to, że między dniem podpisania umowy a dniem wypłacenia kredytu, kurs franka  mógł zmienić swoją wartość i kredytobiorca otrzymywał mniejszą wypłatę aniżeli tę wskazaną w umowie. 

Ponadto, w tym przypadku także bank przeliczał walutę po cenie kupna w czasie wypłaty kredytu, natomiast podczas spłaty rat, obliczał je po cenie sprzedaży według tabeli kursu walut obowiązującej w banku. O czym to świadczy? Kredytobiorca od początku nie znał kwoty spłaty kredytu ani wysokości poszczególnych rat.

Problem kredytów frankowych

Klauzule niedozwolone w umowie sprawiły, że część kredytobiorców zaczęła kierować pozwy w strony banków w celu rozwiązania sporów. Pozytywne orzeczenia sądów na rzecz frankowiczów napełniły resztę osób posiadających kredyt we frankach pozytywizmem i chęcią walki o swoje prawa. Dlatego też powstało narzędzie – pomoc frankowiczom kalkulator, które pozwala oszacować różne warianty rozliczeń. Są to:

  • nieważna umowa
  • umowa bez indeksacji
  • kredyt we frankach rozliczony jako kredyt złotowy
  • ugoda na warunkach PKO BP
  • ugoda na warunkach Banku Millenium 

Wszelkie kalkulatory dostępne w internecie mają jedynie charakter pomocniczy, a otrzymane z nich wyliczenia mają charakter orientacyjny. Dlatego po wykonaniu wstępnych obliczeń, warto udać się do specjalisty, który pomoże w rozwiązaniu sprawy. 

Jeśli szukasz pomocy lub informacji dotyczących frankowiczów, lub kredytów frankowych, warto zajrzeć na blog Pomoc Frankowiczom, gdzie znajduje się masa przydatnej wiedzy.