Jak czytać ranking kredytów gotówkowych?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Jeśli chodzi o oferty kredytów gotówkowych, banki coraz częściej walczą o klienta zmyślnymi reklamami. Materiały promocyjne skupiają się na różnych aspektach: braku prowizji, niskiej marży czy najkorzystniejszym oprocentowaniu. Wiele aspektów właściwej umowy jest jednak pomijane. Interesującym narzedziem, pozwalającym sprawdzić, na ile reklamowe pokusy odpowiadają rzeczywistości, jest ranking kredytów gotówkowych. Odpowiada on na pytania o to, jaki kredyt będzie najkorzystniejszy i w której z instytucji finansowej będziemy musieli ponieść najwięcej kosztów dodatkowych. Sprawiają one, że czasem niższe oprocentowanie przestaje się opłacać.

1. Jak tworzony jest ranking kredytów gotówkowych?
2. Jak czytać ranking kredytów gotówkowych?
3. Który kredyt wybrać?
Ranking kredytów gotówkowych jest jednym z narzędzi, z reguły na bieżąco aktualizowanym, które pomaga w wyborze korzystnej oferty.

Jak tworzony jest ranking kredytów gotówkowych?
Kwestią, od której warto rozpocząć rozważania, jest to, w jaki sposób w ogóle powstają rankingi kredytów. To w dużej mierze przekłada się na ich rzetelność. Nie jest tak, że w zestawieniu uwzględniane są ogólne oferty, dostępne na stronach internetowych czy w porównywarkach, które tylko szereguje się według stopnia atrakcyjności. Wiadome jest to, że banki nigdy nie podają wprost potencjalnym klientom informacji na temat wysokości oprocentowania, RRSO czy prowizji bankowej. Na materiałach reklamowych czy stronach internetowych znajdują się tylko przykładowe oferty kredytu, przygotowywane na podstawie danych i oczekiwań tak zwanego modelowego klienta.

Serwisy finansowe zatem, aby zachować wysoką rzetelność, w czasie przygotowywania swoich rankingów kredytowych posiłkują się ofertami dostarczanymi bezpośrednio przez banki. Parametry kredytowe i konkretne propozycje zapisane są więc w bazach i aktualizowane co jakiś czas. Często też do banków jest po prostu wysyłane zapytanie o ofertę na konkretną kwotę i dla konkretnego kredytobiorcy. Tak przygotowaną propozycję zestawia się następnie z innymi, uzyskanymi od banków konkurencyjnych.

Jak czytać rankingi kredytów gotówkowych?
To pytanie tylko z pozoru jest banalne. Oczywiście, dla potencjalnego kredytobiorcy bardzo ważny jest niski całkowity koszt kredytu, ale na tym możliwości się nie kończą. Istotny jest sposób uzyskania finansowania: w niektórych bankach, szczególnie jeśli w danej instytucji finansowej mamy konto, można liczyć na wygodę zawarcia umowy online, poprzez podpisanie na przykład kodem wysłanym na sms. Możliwe jest także przekazanie środków na wskazany rachunek.

Na rankingi kredytowe najczęściej składają się jednak twarde dane liczbowe. Są to przede wszystkim:

wysokość oprocentowania nominalnego kredytu,
wysokość prowizji, jeśli jest,
wysokość całkowitej kwoty kredytu do spłaty,
wysokość miesięcznej raty w zależności od liczby rat,
RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania.
Takie parametry odniesione są do konkretnej kwoty kredytu, z podaniem nazwy banku i nazwy oferty. W wielu instytucjach można skorzystać z ofert promocyjnych, obowiązujących tylko przez konkretny czas.

Który kredyt wybrać?
Tu także mogłoby się wydawać, że odpowiedź jest oczywista i sprowadza się do prostego faktu, że najkorzystniejszym kredytem jest lider rankingu. To tylko część prawdy, może się bowiem okazać, że przy innej sumie, liczbie rat czy preferencyjnych warunkach ostateczna wysokość raty i całkowity koszt kredytu będą prezentować się inaczej. Warto więc ranking kredytów gotówkowych potraktować jako dobry punkt wyjścia do dalszych analiz.