Na co zwrócić uwagę wybierając kask rowerowy?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Charakterystyka kasku rowerowego

Na półkach sklepowych znajdziemy modele przeznaczone m.in. do jazdy po mieście, a także do przejażdżek po utwardzonych drogach. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • skorupę – to najważniejszy element każdego kasku, który składa się z dwóch elementów – wewnętrznej pianki oraz twardej zewnętrznej skorupy. Dzięki takiemu rozwiązaniu waga nie zwiększa się, a ochrona naszej głowy wciąż jest na bardzo wysokim poziomie,
  • otwory wentylacyjne – nie da się ukryć, że komfort podczas jazdy jest niezwykle istotny dla każdego rowerzysty. W upalne dni nasza głowa w kasku może się pocić i bez odpowiedniej wentylacji nie będziemy w stanie wytrzymać nawet kilkuminutowej przejażdżki. Warto, aby model, który zamierzamy kupić, miał co najmniej kilka otworów wentylacyjnych. Takie rozwiązanie pozwoli nam na stałą cyrkulację powietrza,
  • system dopasowania – standardowe modele są wyposażone w tylne pokrętło, dzięki któremu możemy szybko i wygodnie dopasować obwód do głowy. Droższe modele mogą charakteryzować się innymi systemami, które pozwalają np. na regulację głębokości. Wyłącznie od nas zależy, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy,
  • wagę – im lżejszy kask rowerowy wybierzemy, tym łatwiej będzie nam się w nim poruszać,
  • gąbki wewnątrz kasku – dobrej jakości gąbki zagwarantują nam wygodną jazdę i świetnie poradzą sobie z pochłanianiem potu. Ważne jest także to, abyśmy w razie potrzeby mogli je wyprać, choć często zdarza się też tak, że producenci dołączają do zestawu dodatkowe gąbki.

Jak dopasować odpowiedni rozmiar?

Dostępne na rynku modele mają podobne systemy nośne, które zapewniają użytkownikom wygodne przytwierdzenie skorupy kasku do głowy. W zależności od producenta rozmiarówki charakteryzują się np. jednym rozmiarem lub kilkoma wielkościami, opisywanymi za pomocą liter i średnic. Średnice to nic innego, jak ściśle określone zakresy regulacji systemu nośnego do obwodu głowy.

Z pewnością wiele osób, korzystających z ofert sklepów internetowych zastanawia się, jak poprawnie dokonać pomiaru, aby kask pasował idealnie. W tym celu powinniśmy owinąć głowę miarą, najlepiej krawiecką na wysokości czoła (tuż nad uszami). Większość rowerzystów mieści się w przedziale od 52 do 56 centymetrów i jest to rozmiar M. Obwód do 55 do 61 cm to już rozmiar L. Urozmaiconą ofertę kasków rowerowych o powyższych wymiarach znajdziemy na https://www.mikesport.pl/kaski-rowerowe.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Choć głównym zadaniem kasku rowerowego jest ochrona głowy w razie wypadku, jego posiadanie może zmniejszyć szansę na to, że będziemy ofiarami kolizji. Okazuje się, że powierzchnie wielu dostępnych na rynku modeli są wyposażone w elementy odblaskowe, dzięki którym jesteśmy widoczni podczas np. wieczornej jazdy. Zdarzają się także kaski, które posiadają wbudowaną lampkę.

Pamiętajmy, że każdy kask rowerowy dopuszczony do regularnej sprzedaży musi posiadać certyfikaty bezpieczeństwa. Dlatego przed zakupem warto upewnić się, czy wybrany przez nas model posiada oznaczenie EN1078, który gwarantuje nam, że konkretny produkt spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji