Na Kasprowy Wierch wraca #StacjaEdukacja

Autor tekstu: , Data publikacji:

Tatry zachwycają o każdej porze roku, dlatego nierzadko są celem wypraw dla wielu turystów. Jednak, oprócz pięknych krajobrazów, góry mają do zaoferowania znacznie więcej. Przekonamy się o tym podczas kolejnej edycji letniej akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja, która już od 25 maja rusza na Kasprowym Wierchu. Inicjatorami i organizatorami projektu są PKL i TPN.

Wiosenne przeglądy techniczne i prace serwisowe w ośrodku turystycznym PKL na Kasprowym Wierchu dobiegają końca. Od 25 maja planowane jest ponowne udostępnienie kolei linowej i ośrodka PKL dla turystów. To dobra informacja, szczególnie dla osób, które planują w ciepłe dni cieszyć się pięknem gór i korzystać z ich uroku. Ale – jak się okazuje – to również idealny moment, aby nieco lepiej poznać Tatry, szczególnie że PKL oraz TPN już po raz kolejny zachęcają turystów do wzięcia udziału w letniej akcji edukacyjnej #StacjaEdukacja, która również od 25 maja rusza na Kasprowym Wierchu.

– W PKL dbamy nie tylko o atrakcje dla turystów, którzy goszczą w ośrodkach należących do Grupy. Mamy jasno określoną misję, która zakłada m.in. ochronę przyrody czy budowanie świadomości nt. górskiej przyrody wśród osób odwiedzających nasze ośrodki. Dbamy o to, by nie tylko odpowiedzialnie zachowywać się w górach, ale powszechnie o nich edukować. Dlatego kolejny raz wspólnie z TPN startujemy z akcją #StacjaEdukacja, dzięki której – mamy nadzieję – wszyscy lepiej poznamy i zrozumiemy góry – mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Pasażerowie kolei linowej PKL na Kasprowy Wierch, w cenie biletu i bez dodatkowych opłat, mogą wziąć udział w akcji edukacyjnej. #StacjaEdukacja to spotkania z przewodnikami, którzy podczas prelekcji wprowadzają turystów w świat tatrzańskiej przyrody, górskiej topografii czy historii związanych z najstarszą koleją linową w Polsce.

Turyści w trakcie spotkań edukacyjnych prowadzonych nas Kasprowym Wierchu zdobędą informacje na temat powstania i ukształtowania Tatr, poznają nieco bliżej tutejszą faunę i florę, a także zasady panujące na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Podczas prelekcji nie zabraknie również wielu ciekawostek, jak chociażby tych związanych z najszybszą odnotowaną prędkością wiatru, największą odległością na jaką potrafi skoczyć kozica górska, a także na temat temperatury ciała świstaków.

W trakcie opowieści przekazane zostaną także informacje na temat bezpieczeństwa w górach, ekwipunku każdego odpowiedzialnego turysty oraz właściwych zachowań na szlakach np. w momencie pojawienia się burzy.
To już czwarta edycja #StacjiEdukacji, co roku uczestnikami akcji są turyści w różnym wieku – począwszy od przedszkolaków, poprzez uczniów, licealistów i studentów, a skończywszy na seniorach.

Opowieści na szczycie Kasprowego Wierchu można posłuchać codziennie w godzinach 10:00-16:00. Przewodnicy, podobnie jak w roku ubiegłym, czekają na turystów w trzech wyznaczonych miejscach: stacja górna kolei linowej PKL, Sucha Przełęcz, Kasprowy Wierch – szczyt. Ich znakiem charakterystycznym jest pomarańczowa koszulka z nazwą akcji #StacjaEdukacja oraz oznaczeniami PKL i TPN. Prelekcje odbywają się co 15 minut.
Akcja edukacyjna na szczycie Kasprowego Wierchu potrwa do końca września.