Podróże bez wychodzenia z domu? To możliwe

Autor tekstu: , Data publikacji:

Choć powoli wszelkie ograniczenia pandemiczne są znoszone w kolejnych krajach, nie da się ukryć, że podróżowanie zmieniło się przed ostatnie dwa lata. Nie tylko wybieramy inne cele wojaży, bardziej dbamy o higienę rąk w środkach transportu i w miejscach publicznych czy jeszcze staranniej unikamy tłumów. 

Zmiana nastąpiła też w tym jak podróżujemy, a tymczasowe ograniczenie naszej mobilności sprawiło, że nauczyliśmy się podchodzić do tematu kreatywnie. Oto kilka sposobów jak można zwiedzać świat i doświadczać nowych rzeczy bez wychodzenia z domu.

Podróż w trzeciej osobie

Zacznijmy od chyba najbardziej oczywistej opcji podróżowania z własnej kanapy. Filmy, wszelkiego gatunku, o tematyce podróżniczej, są dobrym sposobem, aby zobaczyć miejsca, które chciałoby się odwiedzić lub poczuć smak niezwykłej przygody. Do wyboru są filmy przyrodnicze, ale też fabularne. 

Programy przyrodnicze i dokumentalne dają możliwość zobaczenia najbardziej niezwykłych zakątków świata z bliska, również z miejsc, do których przeciętny turysta nie ma dostępu. To niemal podróżowanie w wersji VIP. Dodatkową zaletą zwiedzania świata przez ekran swojego telewizora jest możliwość dowiedzenia się o danym miejscu wiele więcej, niż dałoby się wyczytać z przewodników oraz uniknięcie tłumów. W programie przyrodniczym czy dokumentalnym zawsze jesteśmy jedynymi zwiedzającymi. 

Filmy fabularne też świetnie mogą sprawdzić się w roli zastępczej podróży. Co prawda to główny bohater i jego perypetie odgrywają główną rolę w fabule, a nie ciekawe miejsca, ale historie podróżników czy osób poszukujących sensu w życiu też pozwalają poczuć smak przygody. Wśród najciekawszych tego typu filmów na uwagę zasługują takie tytuły jak Wszystko za życie (2007), Ścieżki (2013), Dzika droga (2014) czy Everest (2015).

Przeżyj to we własnym domu

Wiele osób podróżuje nie dla pięknych widoków i odwiedzania znanych miejsc, ale dla przeżyć i doświadczeń. To atrakcje, które oferują im konkretne cele wojaży, przemawiają do nich najbardziej. Mogłoby się wydawać, że tego nie da się niczym zastąpić, a już na pewno nie czymś, co dostępne jest dla każdego w jego domu.

Nie warto jednak nie doceniać możliwości technologii i tego, co może ona nam współcześnie zaoferować. Dziś każdy może doświadczyć kiedyś dostępnych jedynie dla wybranych atrakcji. Osoby, które uwielbiają obcować ze sztuką czy poszukiwacze adrenaliny nie będą zawiedzeni tym, co oferuje im technologia.

Obecnie można zobaczyć niemal wszystko i doświadczyć prawie każdej przygody przez Internet. Jakiś szczególnie interesujący zabytek, okolicę czy tylko jedną ulicę da się odwiedzić za pomocą Street View na Google Maps. To jednak jedynie namiastka tego, co oferuje współczesna technologia. Wiele muzeów czy właśnie wspomnianych już zabytków daje zwiedzającym możliwość odbycia wirtualnego spaceru, odwiedzenia dowolnych zakątków budynku czy obejrzenia kolekcji zgromadzonej tam sztuki.

Wirtualny świat to miejsce, w którym można nie tylko coś zobaczyć, ale też poczuć. Bardzo realne atrakcje, które dostarczają prawdziwych emocji, mogą być naprawdę ciekawą alternatywą dla klasycznych podróży. Mowa tutaj o takich opcjach jak transmisje live z teatrów czy oper, escape room w wersji online, czy grze w kasynach — oczywiście online. W ten sposób można “odwiedzić” londyński National Theatre, największa muzea czy poczuć się jak w Las Vegas bez wychodzenia z domu. Adrenalinę podczas obstawiania, radość wygranej i chęć odegrania się po przegranym obstawieniu też można z powodzeniem poczuć we własnym domu, odwiedzając jedno z kasyn online, których można znaleźć naprawdę wiele. Chodzi jedynie o to, aby wybierać sprawdzone i bezpieczne platformy, najlepiej takie, które widnieją na liście stron typu VegasSlotsOnline. Doświadczenie to jedno, ale wszystko trzeba robić z głową. Pewne kasyna, jasne reguły, odpowiedzi na wszelkie pytania, wytłumaczone bonusy i sposoby dokonywała wpłat i wypłat — to wszystko jest ważne dla każdego gracza, który chce poczuć się jak w prawdziwym kasynie w samym Las Vegas.

Podróż przez żołądek do serca

Dla wielu podróżników każda wycieczka jest okazją do spróbowania czegoś nowego, głównie w kwestiach kulinarnych. Inni odbywają wojaże wyłącznie po to, aby poznać tamtejsze dania. W końcu lokalna kuchnia jest odzwierciedleniem kultury i jej ważnym elementem. Na szczęście, dostępność nawet najbardziej egzotycznych produktów nie stanowi dziś problemu, szczególnie w dużych miastach, dlatego taką kulinarną podróż można odbyć w domu. Potrzebne składniki można znaleźć w sklepie, a przepisy w Internecie. Każdy jet w stanie teraz przygotować dowolne danie z różnych zakątków świata i poczuć się jak w tradycyjnej restauracji czy na zatłoczonej ulicy próbując tamtejszego street food.

Podróżować każdy może

Jak widać, podróż jest dostępna dla każdego, nawet ta najbardziej egzotyczna czy uduchowiona. Pomocny jest w tym przede wszystkim Internet, ale także jedzenie, książki czy filmy. Świat jest w zasięgu ręki.