Pracoholizm – realny problem XXI wieku
Ostatnie 20 lat przyniosło wiele zmian w obrębie ekonomiczno-społecznym. Szczególnie interesującym zagadnieniem, analizowanym i badanym przez medycynę, są zmiany zachodzące na rynku pracy. Wśród nich analizuje się m.in. warunki pracy, szkodliwość nadmiernego koncentrowania się na karierze i ewentualne możliwości prewencyjne.
Dotychczasowe wnioski wskazują, że współczesny pracownik odczuwa niepewność zatrudnienia [2]. Wynika to głównie z tendencji pracodawców do gratyfikacji pracowników, którzy pracują więcej, częściej i zgodnie z narzuconymi standardami.
W wyniku takiego podejścia coraz częściej spotykamy się z określeniem „pracoholizmu” – ujmowanym również w kontekście uzależnienia [2]. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne – początkowo, tak silne nakierunkowanie na pracę, przynosi spore korzyści, co tylko nakręca spiralę nałogu. Z czasem jednak nasze zachowania są powtarzalne i niewystarczające, co powoduje ogrom frustracji i rozgoryczenia.
W konsekwencji pracoholizm doprowadzić może do, np.:
- problemów układu pokarmowego – wrzodów, problemów trawiennych,
- zaburzeń na tle seksualnym,
- zaburzeń psychicznych – w tym depresji i stanów lękowych,
- zawałów serca,
- bezsenności i bagatelizowania stanów skrajnego przemęczenia,
- permanentnego stresu, który przyczynia się do stale wysokiego kortyzolu we krwi, a tym samym – do np. zaburzeń metabolicznych.
Odpoczynek ma znaczenie
Konieczna wielozadaniowość i tryb „gotowości do pracy” bywa męczący dla całego organizmu – od układu hormonalnego, po układ neurologiczny. Nadmierne zmęczenie wpływa na nasze samopoczucie również po wyjściu z biura, nierzadko determinując nasze relacje i zdrowie. Nieumiejętne przełączenie się z trybu „praca” na tryb „odpoczynek” może powodować rozdrażnienie, agresję i psychiczne obciążenie.
Dzięki oderwaniu się od zawodowych obowiązków zwiększysz swoją produktywność i efektywność, a także zdystansujesz się, nabierasz innej perspektywy i w ostateczności – wykażesz się większą wszechstronnością i pomysłowością. W efekcie więc urlop to: mniejsza frustracja, większa kreatywność i ogromna regeneracja przed dalszymi wyzwaniami. Dlatego też tak niezbędny jest Ci dłuższy, regenerujący wypoczynek.
Jak odpoczywać?
Idealny odpoczynek to ten, który pozwala oderwać myśli od zawodowych obowiązków. Docelowo więc powinniśmy szukać sposobu i aktywności, dzięki której zaczniemy analizować „tu i teraz”, pozostawiając niedokończone sprawy w szufladzie swojego biurka. Ciężko więc jednoznacznie stwierdzić, jaka forma urlopu będzie doskonała właśnie dla Ciebie. Bez wątpienia jedną z najlepszych i najbardziej uniwersalnych możliwości jest… podróżowanie (zwłaszcza, że teraz znalezienie kierunku podróży jest jeszcze łatwiejsze, np. dzięki aplikacji mobilnej biura podróży Itaka, którą pobierzesz tutaj: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.itaka.itaka).
Przyłowie gagauskie prawi, że „Nie ten dużo umie, kto długo żyje, ale ten, kto wiele podróżuje”. Odwiedzanie najdalszych zakątków świata nie tylko otwiera nas na inne kultury i ludzi, ale także pozwala zasmakować innego stylu życia. Kilka dni przy hotelowym basenie, podróże po najpiękniejszych stolicach Europy, obcowanie z dzikością przyrody na innych kontynentach i podróżowanie autobusem po nieznanych drogach, to przygoda, która nie tylko zostaje z nami na wiele lat, ale także regeneruje, angażuje nowe partie mięśni i tworzy nowe pasje. Sztuką jest więc znaleźć swój idealny, wymarzony sposób na urlop, odliczając z ekscytacją każdą minutę do jego rozpoczęcia.
Jeśli do tej pory nie udało Ci się zaplanować wyjazdu i dłuższego urlopu – nic straconego. Wśród tysiąca ofert last minute znajdziesz ogrom propozycji w atrakcyjnych i obniżonych cenach. Inspiracje na tak ekscytujący i długo wyczekiwany wypoczynek znajdziesz w aplikacji mobilnej Itaka.
Bibliografia
[1] Malinowska, D. (2014). Pracoholizm: zjawisko wielowymiarowe. Wydawnictwo UJ.
[2] Dudek, B. (2008). Pracoholizm–szkodliwy skutek nadmiernego zaangażowania w pracę. Medycyna pracy, 59(3), 247-254.