Sposoby walki z brakiem płynności finansowej w małej firmie

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nawet 25 proc. polskich przedsiębiorców ma problem z utrzymaniem płynności finansowej. Tymczasem jest ona – obok zysków – jednym z wyznaczników dobrego zarządzania firmą. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można skutecznie walczyć z brakiem płynności w firmie.

Poprzez płynność finansową należy rozumieć zdolność do spłaty bieżących zobowiązań, korzystania z usług i dokonywania zakupów. Niestety wiele polskich firm ma problem z jej utrzymaniem, czego główną przyczyną są zatory płatnicze spowodowane nierzetelnością kontrahentów. 

Konsekwencje utraty płynności finansowej

Zachwianie płynności finansowej pociąga za sobą wiele problemów. Brak wystarczających środków na koncie oznacza m.in.:

  • trudność w regulowaniu bieżących wydatków
  • niemożność wypłacenia pensji pracownikom.

Często dochodzi do niewypłacalności wobec dostawców, skutkiem czego może być zerwanie umów czy odmowa dostawy towarów, itp. 

Jak przywrócić płynność finansową?

Działania prowadzące do przywrócenia płynności finansowej należy podjąć jak najwcześniej – dzięki temu przyniosą oczekiwane efekty. 

  • Ogranicz koszty 

Jeżeli chcesz przywrócić płynność finansową, przeanalizuj dotychczasowe koszty przedsiębiorstwa. Być może firma dokonuje wielu wydatków, które są tak naprawdę niepotrzebne? Zmiana operatorów telekomunikacyjnych, wprowadzenie cyfrowego obiegu informacji, racjonalne korzystanie z energii elektrycznej, wprowadzenie ograniczeń na korzystanie z firmowych pojazdów – to zaledwie kilka przykładów redukowania kosztów w przedsiębiorstwie. 

  • Skorzystaj z mikrofaktoringu

Mikrofaktoring jest jedną z metod finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa, dzięki której można uniknąć zatorów płatniczych. Istotą jest sprzedaż faktur przez MŚP firmie faktoringowej. W ciągu kilku dni przedsiębiorca otrzymuje środki wynikające z faktur, zaś do faktora spływają pieniądze bezpośrednio od kontrahentów.

Mikrofaktoring, poza możliwością zapobiegania zatorom płatniczym, ma wiele innych zalet:

  • nie powoduje dodatkowego obciążenia zdolności kredytowej
  • nie wpływa na pogorszenie sytuacji finansowej 
  • nie jest wymagany minimalny obrót 
  • nie ma wyłączeń branżowych – mogą z niego skorzystać nawet freelancerzy
  • nie ma wymaganej minimalnej liczby odbiorców.

Z tej formy finansowania może więc skorzystać właściwie każdy, kto chce uniknąć zatorów płatniczych.

Dowiedz się więcej o mikrofaktoringu na Finiata.pl.

  • Zaciągnij kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy to jednorazowy zastrzyk gotówki, dzięki któremu można rozprawić się z powstającymi zatorami płatniczymi. Kwoty sięgające rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych pozwalają na pokrycie bieżących wydatków, np. związanych z uregulowaniem należności wobec dostawców, pracowników, itp.

Decydując się na takie rozwiązanie trzeba pamiętać, że kredyt obrotowy wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa i stanowi obciążenie firmowego budżetu – każdego miesiąca należy spłacać raty.  Pojawia się więc ryzyko ponownej utraty płynności finansowej.

Utrata płynności finansowej może zmusić Cię do ogłoszenia upadłości. Aby taki scenariusz się nie ziścił, warto walczyć z zatorami na możliwie wczesnym etapie. Im szybciej wychwycisz problem z utrzymaniem płynności finansowej i im szybciej podejmiesz stosowne działania, np. w postaci mikrofaktoringu, tym większe prawdopodobieństwo, że uda Ci się wyjść na prostą. 

undefined

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji