Tasty Stories, czyli opowieść o smakach

, Data publikacji:

Skąd pochodzą produkty, z których szefowie kuchni przygotowują swoje dania? Jakie są historie ludzi, którzy je tworzą i regionów, w których powstają? To tylko część tematów, które porusza unikatowy, cykliczny projekt Dr Irena Eris Tasty Stories.

Hotele SPA Dr Irena Eris już po raz trzeci wyruszyły w podróż po regionach, gdzie znajdują się dwa hotele marki. Pierwsza tegoroczna odsłona objęła Krynicę-Zdrój wraz z obszarem Beskidu Niskiego. Ekipa filmowa przez kilka miesięcy poznawała i dokumentowała wyjątkowe postaci i miejsca z tego regionu. Powstał materiał, w którym Janusz Myjak, szef kuchni w Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój, jako przewodnik po regionie, przedstawia ludzi, z którymi na co dzień współpracuje, wykorzystując ich produkty w  swojej restauracji. Poznajemy lokalnych producentów-pasjonatów i ich historie. Czyli Jadwigę Krok, która wraz z rodziną hoduje ekologiczne perliczki oraz kapłony, Grażynę Betlej-Furman, Łemkinię, znawczynię regionu, historii i tradycji, prowadzącą agroturystykę, Katarzynę Miernik-Pietruszewską, która Kraków porzuciła na rzecz Wysowej, małego miasteczka, gdzie prowadzi rodzinną restaurację Zdrojową i organizuje festiwal Święto Rydza. A także Grażynę Dudek i Zbigniewa Krzyżaka z Winnicy Chodorowa, byłych przedsiębiorców, dzisiaj winiarzy z zamiłowania .

Finał beskidzkiej edycji miał miejsce w czasie weekendu 13-15 września. Na polanie przed hotelem w Krynicy-Zdroju, z widokiem na Jaworzynę, podano kolację, przygotowaną przez Janusza Myjaka, wraz z zespołem i zaproszonymi do współpracy szefami kuchni: Patrycją Stefanów-Kot (Koncertowa w Krynicy) Mariuszem Siwakiem (Hotel Park w Szczecinie) oraz Mariuszem Jamroszczykiem (Bałtowski Zapiecek).

Do współpracy zaprosiłem moich przyjaciół z różnych zakątków Polski, by pokazać, jak wspaniałymi i świetnej jakości produktami możemy pochwalić się w regionie. – tłumaczy Janusz Myjak, od 15 lat szef kuchni w krynickim Hotelu SPA Dr Irena Eris. – Wspólne gotowanie jest okazją do wymiany doświadczeń, które jest niezwykle inspirujące, a dla gości stanowi dodatkową atrakcję. Każdy z szefów ma bowiem swoje ulubione techniki gotowania, czy pomysły na połączenia różnych smaków, a to wzbogaca kulinarnie przygotowywane dania”.

Menu degustacyjne inspirowane regionem, oparte na lokalnych produktach w interpretacji szefów z odległych miejsc Polski przyniosło naprawdę intrygujące rezultaty. Wśród dań goście spróbowali m.in. musu grzybowego z kiszonymi rydzami, zupy z soku z kiszonej kapusty z czarnym czosnkiem inspirowanej łemkowską warianką, czy perliczki z kaszą gryczaną i porem. Sommelier Łukasz Bogumił dobrał do dań m.in.: polskie wino Hibernal z Winnicy Chodorowa. Całość Tasty Stories dopełniła degustacja win, pokaz filmu „Wino we krwi” i kiermasz lokalnych produktów.

A już niebawem, 18-20 października, w hotelu na Wzgórzach Dylewskich odbędzie się warmińsko-mazurska odsłona projektu. W  tym roku jej bohaterami są: Krystyna Ziejewska, hodująca gęsi, Jolanta Kołodziejczyk, cukiernik w hotelu, która wraz z ojcem prowadzi pasiekę, oraz Mariusz Sekulski uprawiający dawne odmiany zbóż w ekologicznym gospodarstwie oraz prowadzący stowarzyszenie Chłopów Bosych. Na Wzgórzach Dylewskich również zaplanowano kolację, do której szef kuchni Restauracji Romantyczna w hotelu, Grzegorz Gręda, zaprosił: Joannę Jakubiuk, Podlasiankę, kuchmistrzynię i promotorkę lokalnych produktów, Ewelinę Łapińską, szefową kuchni i właścicielkę restauracji Świętojańska 21 w Białymstoku, uczestniczkę finałowego odcinka programu Top Chef. Nie zabraknie również kiermaszu lokalnych produktów, w klimatycznej Rybakówce, pokazów filmowych i innych niespodzianek.

Tasty Stories to coś więcej niż wizerunkowy projekt sieci Hoteli SPA Dr Irena Eris – to okazja do poznania szerszego kontekstu i korzeni dobrego jedzenia. To także historie niezwykłych ludzi i miejsc w regionach, którymi otoczone są Hotele SPA. Pełne emocji, zapadające w pamięć filmy i wywiady z bohaterami wszystkich trzech edycji oraz informacje o wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej: www.drirenaeristastystories.com.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji