Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, czyli bezpieczne wakacje z biurem podróży

Autor tekstu: , Data publikacji:

Wakacje planujemy z dużym wyprzedzeniem. Kilka miesięcy wcześniej bukujemy miejsca w samolocie, wykupujemy wycieczkę w biurze podróży, rezerwujemy hotel. Życie jednak bywa zaskakujące i może się okazać, że coś nam wypadło w terminie urlopu. Choroba bliskiej osoby, ważny egzamin, sprawy służbowe wtedy... rezygnujemy i tracimy pieniądze. Chyba, że wykupimy ubezpieczenie chroniące nas przed finansowymi konsekwencjami rezygnacji z wyjazdu. Co to takiego? O tym dziś powiemy kilka słów.

Koszty rezygnacji z imprezy turystycznej, biletu i hotelu

Biura podróży słono sobie liczą za zrezygnowanie z udziału w wycieczce przez nie organizowanej. Nie mają jednak jasno określonej kwoty, wszystko zależy od tego, ile dni wcześniej rezygnuje się z wyjazdu – im później, tym gorzej gdyż koszt rośnie wraz z terminem. I tak na półtora miesiąca przed wycieczką rezygnacja będzie nas kosztować od 5 do 25% całościowej ceny za wyjazd, miesiąc przed terminem już od 20 do 40%, od 20 do 14 dni w niektórych biurach podróży nawet 50%. Jeśli zrezygnujemy z wyjazdu na dwa tygodnie wcześniej, to trzeba się liczyć z koniecznością opłacenia od 70 do 80% kosztów wycieczki. Najbardziej zaboli nas rezygnacji na kilka dni przed terminem – opłata wyniesie 80-90 % całościowej ceny za wyjazd.

Podobnie jest w przypadku rezygnacji z biletu samolotowego, jak i z noclegu w hotelu. Choć te kwoty są nieco mniejsze, bo dotyczą tylko jedno aspektu wyjazdu, a nie całej wycieczki. Mimo wszystko to duża strata dla naszego portfela, tym bardziej, że nasza rezygnacja jest nie zawiniona. Już i tak mamy popsute wakacje, co zrobić więc, żeby nie musieć jeszcze za to płacić?


Wykup ubezpieczenie od kosztów rezygnacji

Takie rozwiązanie jest najlepsze i warto o nim pomyśleć, zwłaszcza, że nie kosztuje to wiele. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji występuje jako oddzielny produkt ubezpieczeniowy, ale niektóre towarzystwa oferują go jako jeden z elementów składowych polisy turystycznej. Taką polisę można zakupić w różnych wariantach, np. w opcji 100%, 90% lub 80% kosztów rezygnacji z imprezy turystyczne, biletu bądź hotelu. Jest też możliwość ubezpieczenia się od przerwania podróży.


Chcesz zrezygnować i dostać odszkodowanie? Musisz mieć ważny powód


Warto jednak wiedzieć, że rezygnacja musi być uzasadniona, jej powód musi zostać przedstawiony na piśmie.
W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia towarzystwa informują o tym, jakie przypadki uznają za uzasadnione i które z nich uprawniają do otrzymania zwrotu kosztów. Świadczenie można otrzymać, gdy rezygnacja jest spowodowana śmiercią, nieszczęśliwym wypadkiem, nagłym zachorowanie, ciążą i związanymi z nią powikłaniami Ubezpieczonego lub osoby towarzyszącej mu w podróży. Rezygnacja uzasadniona jest także poważnymi szkodami na mieniu (np. klęską żywiołową, katastrofą bądź kradzieżą) wymagającymi obecności Ubezpieczonego, kradzieżą dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia podróży, wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę, datą rozpoczęcia nowej pracy kolidującą z wyjazdem (ale tylko w przypadku osób wcześniej bezrobotnych).

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uznają także takie sytuacje, jak egzamin poprawkowy, konieczność stawienia się na rozprawę sądową, uczestnictwo Ubezpieczonych i osób towarzyszących w procedurze pobierania krwiotwórczych komórek (szpiku kostnego) oraz inne zdarzenia losowe niezależne od naszej woli.


Koszt ubezpieczenia od kosztów rezygnacji

Taka polisa nie jest droga. Jej koszt waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. W porównaniu do konieczności opłacania 90% ceny wycieczki, czyli plus minus 1000 zł i więcej to naprawdę bardzo niewiele. Sprawdź ubezpieczenie od kosztów rezygnacji na wakacyjnapolisa.pl i poznaj dokładny jego koszt oraz porównaj z ofertami innych ubezpieczycieli. Wybraną polisę można również bezpośrednio zakupić online. Warto jednak pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają sobie konkretny termin, w którym można ubezpieczyć się od rezygnacji, zwykle jest do kilku dni po zawarciu umowy z biurem podróży, linią lotniczą czy hotelem. Tylko niektórzy ubezpieczyciele nie ustalają okresu takiej karencji.


Rezygnacja bez konsekwencji

Każdy z nas powinien mieć świadomość tego, że życie nie zawsze idzie zgodnie z planem i nieszczęśliwy zbieg okoliczności może nam skutecznie popsuć plany wakacyjne. Nie warto za to jeszcze płacić. Dlatego lepiej mieć ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, którego zakupu nawet nie odczujemy w naszym portfelu. Jeśli zdecydujemy się na wyjazd to zadbajmy natomiast o inny typ ochrony. Porównaj ubezpieczenie na wyjazd za granicę na wakacyjnapolisa.pl i zabezpiecz się od nieszczęśliwych zdarzeń podczas Twojego urlopu.