Więcej połączeń wakacyjnych
W ciągu ostatnich lat PKP Intercity ulepszyło swoją ofertę na wielu trasach. Spółka stale też dostosowuje ją do rosnącego zainteresowania Polaków podróżami koleją. Właśnie dlatego w okresie wakacyjnym łatwiej będzie można dojechać, np. nad morze. PKP Intercity przygotowało aż 58 par pociągów do i z Trójmiasta. Pasażerowie z Warszawy będą mieć do dyspozycji aż 33 pary połączeń
z Trójmiastem dziennie, czyli o 7 więcej niż przed wakacjami i 3 więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Mieszkańcy stolicy będą mogli skorzystać też z 28 par połączeń do Krakowa, tj. o 3 więcej niż w ubiegłym roku i 17 par pociągów do Katowic.
Z kolei mieszkańcy Wielkopolski by dotrzeć do nadmorskich miejscowości takich jak Ustka, Kołobrzeg, Szczecin czy Trójmiasto będą mogli skorzystać łącznie z 28 połączeń na dobę. Przykładowo Poznań z Trójmiastem obsłużą dodatkowe pociągi: IC 15146 oraz IC Bałtyk – BIS. Oba składy będą kursowały w każdą niedzielę od 25 czerwca do 27 sierpnia. Zapewnią też dodatkowe połączenia 11 czerwca i 15 sierpnia. Pierwszy z pociągów zagwarantuje komfortowe połączenie nad morze, drugi – obsłuży podróżnych wracających z wypoczynku do Poznania. Trasę do Trójmiasta będą też zasilać dodatkowe połączenia weekendowe, np. IC Bachus – BIS, który wyjedzie na tory 18 czerwca. Dodatkowe możliwości dojazdu nad morze i z powrotem zapewni też pociąg IC Zatoka. Kursować będzie
w poniedziałki w kierunku Trójmiasta, a w niedziele z powrotem, do stolicy Wielkopolski.
Mieszkańcy Krakowa łatwiej dojadą w góry. Dotychczasowe pociągi do Krynicy-Zdrój: IC Malinowski, TLK Małopolska oraz TLK Karpaty rozpoczną kursowanie wcześniej, niż pierwotnie planowano, czyli już od 15 czerwca. Z kolei nad morze krakowianie będą mogli wybrać się sezonowym pociągiem TLK Jamno. Skład kursować będzie w relacji Kraków – Ustka w piątki, a wracać do stolicy Małopolski
w niedziele. Po drodze zatrzyma się m.in. w Poznaniu czy Wrocławiu.
Od 22 czerwca na sezon letni wrócą bezpośrednie połączenia do Zakopanego. Podróżni z Warszawy będą mogli skorzystać z pociągu EIC Tatry oraz IC Karłowicz, jak również z kursujących w relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia, składów TLK Karpaty i TLK Małopolska. Pierwszy z pociągów pojedzie trasą przez Częstochowę, a drugi przez Włoszczowę Północ. Mieszkańcy Trójmiasta mogą wybrać jeszcze podróż składem IC Witkacy, który pojedzie przez Bydgoszcz, Toruń i Łódź. Między Bydgoszczą a zimową stolicą Polski pasażerów będzie wozić także pociąg IC Halny. Bezpośrednie połączenie z Zakopanem zyskają również mieszkańcy Pomorza Zachodniego. IC Podhalanin połączy Szczecin ze stolicą Tatr, zabierając po drodze pasażerów między innymi z Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego.
Podróżni jadący do zimowej stolicy Polski nie będą mogli jeszcze korzystać ze stacji Zakopane, a ze specjalnej stacji tymczasowej Spyrkówka. Wszystko ze względu na intensywne prace modernizacyjne na linii kolejowej Kraków – Zakopane, które objęły remont torowiska na stacji Zakopane. Informacje poświęcone organizacji ruchu pociągów do i z Zakopanego są dostępne na stronie www.intercity.pl. Prace modernizacyjne linii do Zakopanego trwają etapami, tak by zapewnić podróżnym możliwość bezpośredniego dojazdu zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Efektem inwestycji ma być skrócenie czasu podróży o ponad godzinę.
W okresie wakacyjnym każdego dnia na tory będzie wyjeżdżać średnio 423 pociągów, co w połączeniu ze zwiększeniem ruchu na popularnych trasach umożliwi komfortową i szybką podróż między najważniejszymi letnimi destynacjami. PKP Intercity cały czas zwiększa dostępność do swoich usług. Podczas wakacji w 2023 roku w siatce połączeń przewoźnika znajdzie się 413 miejscowości i 463 punkty handlowe.
Więcej pociągów w szczytach komunikacyjnych
W ramach wakacyjnej aktualizacji rozkładu jazdy PKP Intercity uruchomi dodatkowe pociągi w okresach największego zainteresowania koleją na najpopularniejszych kierunkach. Spółka zapewni bardziej komfortowy przejazd podróżnym udającym się między innymi na letnie festiwale czy długi weekend w czerwcu.
Narodowy przewoźnik pomyślał także o dodatkowych połączeniach do i z Poznania w weekend bezpośrednio przed zakończeniem roku szkolonego. W tym czasie odbywa się jeden z największych festiwali dla miłośników fantastyki – Pyrkon. Mieszkańcy Warszawy będą mieli sporo możliwości dodatkowych połączeń ze stolicą Wielkopolski. 18 czerwca będą mogli wybrać dwa dodatkowe pociągi IC Strzelecki – BIS i TLK Górski – BIS. Z kolei dojazd z Krakowa do Poznania zapewni 17 czerwca dodatkowe połączenie IC Artus – BIS. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wybrać ten pociąg w podróż powrotną dzień później. Mieszkańcy Trójmiasta i Bydgoszczy będą mogli wrócić z festiwalu pociągiem IC Bachus-BIS.
Przewoźnik zadbał też o przedłużenie relacji pociągu EIC Chrobry, łączącego na co dzień Szczecin i Warszawę, który 1 i 2 lipca pojedzie do i z Gdyni, w której odbywa się w tym czasie Open’er Festival. Dodatkowe pociągi pojadą także do Szczecinka, w okolicach którego na lotnisku Czaplinek-Broczyno odbędzie się tegoroczny Pol’and’Rock Festival. Dwie pary dodatkowych pociągów będą kursować w dniach 2 – 6 sierpnia na trasie Poznań – Szczecinek. Dodatkowo 6 sierpnia, w wydłużonej relacji Szczecinek – Przemyśl, pojedzie pociąg IC Ślązak. PKP Intercity uruchomi także dwa dodatkowe połączenia do Warszawy – IC Zamoyski-BIS oraz IC Pol’and’Rock, umożliwiające powrót z festiwalu w niedzielę. Dodatkowo, do Szczecinka dojechać będzie można także 5 sierpnia z Lublina, Warszawy, Bydgoszczy oraz Piły i wrócić dzień później, pociągiem TLK Staszic oraz pociągiem IC Kujawiak, które w tych dniach będą miały wydłużoną relację.
PKP Intercity rozszerza także ofertę na długi weekend czerwcowy. Podróżni z największych polskich miast uzyskają dodatkowe połączenia nad morze i na Mazury. Podróżni z Krakowa, Łodzi, Poznania czy Wrocławia będą mieli do dyspozycji dodatkowe pociągi do Trójmiasta. Z kolei z Warszawy będzie można pojechać dodatkową parą pociągów do Olsztyna i z powrotem w okresie szczytów komunikacyjnych.
Szybsza podróż do Radomia
Wraz z czerwcową korektą rozkładu jazdy pociągi pomiędzy stacjami Warszawa – Radom przyśpieszą. 6 z 10 pociągów PKP Intercity osiągać będzie na tej trasie prędkość 160 km/h. Dzięki temu podróż będzie krótsza nawet o kilkanaście minut, a najkrótszy czas przejazdu między Radomiem a Warszawą Zachodnią wyniesie 54 minuty. To jest o 11 minut szybciej niż obecnie. Trasę obsługiwać będą, m.in. nowoczesne elektryczne zespoły trakcyjne ED160 Flirt z siedleckiej fabryki Stadler.
Dodatkowe pociągi do Berlina
Ze zmian rozkładu ucieszą się też miłośnicy podróży zagranicznych. Od 11 czerwca uruchamiana będzie szósta para pociągów Berlin – Warszawa Express. Dodatkowe połączenie do stolicy naszego zachodniego sąsiada to ciekawa propozycja np. na weekendowy wypad. Pasażerowie już teraz mogą wyruszyć w podróż chwilę po godzinie 4 , 6 i 8 rano. Jeśli preferują godziny późniejsze mogą pojechać pociągami po godzinie 12 i 16. Nowe połączenie z Warszawy zaplanowane jest na godziny przedpołudniowe. Pociąg do Berlina ma ruszać ze stolicy po 10, a dotrzeć na miejsce przed godziną 18. Z kolei z Niemiec możemy wrócić pociągami, które wyruszają około 6, 10, 12, 14, 16, 18.
Lepsza komunikacja Polski Wschodniej
Wracają regularne połączenia kolejowe na trasie Warszawa – Białystok pociągami IC Narew oraz IC Pilecki, realizowane dotychczas zastępczą komunikacją autobusową. Powody do zadowolenia mają też mieszkańcy Lublina, do których od 11 czerwca dojedzie pociąg IC Fredro z Wrocławia przez Warszawę.
Dostosowanie do prac modernizacyjnych i zmiany w kursowaniu
Podczas rocznego rozkładu jazdy 2022/2023 zarządca infrastruktury kolejowej przewidział pięć korekt, których zadaniem jest dostosowanie kursowania pociągów do realizowanych prac modernizacyjnych prowadzonych na liniach kolejowych. Mają one na celu poprawę jakości infrastruktury i samego podróżowania.
Trwa modernizacja Warszawskiego Węzła Kolejowego i aby zapewnić sprawne kursowanie pociągów część z nich nadal będzie kierowana przez stację Warszawa Gdańska. Od 11 do 24 czerwca będą to maksymalnie 124 składy, w wakacje zaś liczba pociągów kursujących przez tę stację zmniejszy się do około 100. Przypominamy, aby dokładnie sprawdzać stacje przyjazdu i odjazdu połączeń do i z Warszawy.
Ponadto z powodu prac modernizacyjnych prowadzonych w obrębie Warszawskiego Węzła Kolejowego i wynikającej z tego ograniczonej przepustowości, od 11 czerwca odwołane zostanie kursowanie 3 par pociągów na trasie Warszawa-Łódź –Warszawa. Będą to składy: IC Łęcka, IC Jagna oraz IC Rubinstein.
Dodatkowo, w związku z modernizacją Warszawskiego Węzła Kolejowego oraz prac torowych na Centralnej Magistrali Kolejowej zawieszonych zostanie 6 pociągów Express InterCity Premium kursujących na trasie Warszawa – Kraków – Warszawa. 4 pociągi zostaną zawieszone od 11 czerwca, a 2 od 21 sierpnia. Ponadto od 21 sierpnia 3 pociągi będą jeździły w skróconej relacji: pociąg IC Silesia relacji Ostrava Warszawa Wschodnia pojedzie tylko do Katowic, a skład IC Silesia relacji Warszawa Wschodnia – Praga rozpocznie bieg w Katowicach. Natomiast pociąg Express InterCity Premium relacji Bielsko – Biała – Gdynia wyjedzie w trasę do Trójmiasta z Warszawy.
Wsparcie zastępczej komunikacji autobusowej
Prace inwestycyjne prowadzone przez zarządcę infrastruktury obejmują także linię kolejową nr 71, w związku z czym pociągi IC Górski relacji Rzeszów – Szczecin – Rzeszów oraz IC Kochanowski relacji Bydgoszcz – Rzeszów – Bydgoszcz będą kierowane trasą alternatywną przez Stalową Wolę Rozwadów, Leżajsk i Łańcut. Dojazd do pomijanych stacji na odcinku Rzeszów – Tarnobrzeg zapewnią autobusy komunikacji zastępczej.
Od 1 lipca br. na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa na trasie pociągów IC Witos oraz IC San, które kursują w relacji Warszawa – Przemyśl – Warszawa.
Od 12 do 18 czerwca łączące Lublin z Warszawą pociągi TLK Czechowicz oraz TLK Inka (13-18 czerwca w kierunku Warszawy oraz 12-17 czerwca w kierunku Lublina) będą mieć skróconą relację do odcinka Łuków – Lublin, który będą pokonywać w formie ZKA. Na stacji Łuków autobusy będą skomunikowane z pociągami relacji Terespol – Warszawa Wschodnia – Terespol. Powodem zmiany jest przerwa w ruchu związana z budową przystanku Łagiewniki.
Od 28 sierpnia do 1 września z ruchu kolejowego będzie wyłączony odcinek Wodzisław Śląski – Olza. Pociągi IC Chopin (Warszawa – Bohumin – Warszawa), IC Silesia (Warszawa – Ostrava/Praga – Warszawa), IC Cracovia (Przemyśl – Praga – Przemyśl), IC Porta Moravica (Przemyśl – Graz – Przemyśl), IC Sobieski (Gdynia – Wien – Gdynia) oraz TLK Wydmy (Bohumin – Hel – Bohumin) na odcinku Rybnik – Chałupki zostaną skierowane trasą alternatywną przez Racibórz. Stacja Wodzisław Śląski będzie obsługiwana autobusami komunikacji zastępczej na odcinkach Wodzisław Śląski – Rybnik – Wodzisław Śląski oraz Wodzisław Śląski – Chałupki – Wodzisław Śląski.
Prosty zakup biletów PKP Intercity i informacja dla podróżnych
W okresie wprowadzania wakacyjnego rozkładu jazdy do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. 11 i 12 czerwca na dworcach w największych miastach Polski pomogą podróżnym ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.
Bilety PKP Intercity dostępne są przez internet na stronie ww.intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji PKP Intercity, a także w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych oraz videomatach. PKP Intercity konsekwentnie rozwija sieć sprzedaży biletów i podróżni mogą je kupić również w aplikacji mobilnej KOLEO oraz na stronie koleo.pl, a także w aplikacjach mPay i serwisach e-podróżnik oraz w aplikacji mobilnej BILKOM i stronie Bilkom. Dodatkowo, użytkownicy aplikacji Jakdojade mogą korzystać z nowej funkcji, która uprości proces zakupu biletów PKP Intercit