Wizz Air wyróżniony za redukcję emisji CO2

Autor tekstu: , , Data publikacji:

Wizz Air został uznany za najbardziej zrównoważoną niskokosztową linią lotniczą trzeci rok z rzędu w konkursie World Finance Sustainability Awards 2023.

World Finance pochwalił wiarygodność Wizz Air w zakresie zrównoważonego rozwoju i zaangażowanie w redukcję intensywności emisji o kolejne 25% do końca dekady. Jury doceniło stałe inwestycje linii lotniczej w najnowsze technologie, odnawianie floty, inicjatywy w zakresie oszczędności paliwa, partnerstwa w zakresie zrównoważonych paliw lotniczych (SAF), w tym inwestycje w badania i rozwój oraz poszukiwanie możliwości dla samolotów napędzanych wodorem.

Konkurs World Finance Sustainability Awards trwa już piąty rok a nagroda przyznawana jest firmom, które stawiają zrównoważony rozwój na pierwszym miejscu w swojej działalności. Kategorie nagród obejmują trzydzieści segmentów branżowych, od opieki zdrowotnej i walut cyfrowych po lotnictwo.

Wizz Air osiągnął najniższą w historii intensywność emisji dwutlenku węgla w ciągu jednego roku podatkowego,, wynoszącą 53,8 gramów na pasażera/km w roku podatkowym 2023. Oznacza to 6-procentową redukcję w porównaniu z poziomami sprzed pandemii COVID-19. Aby to osiągnąć, linie lotnicze dużo zainwestowały w swoją flotę, zastępując starsze samoloty nowymi samolotami Airbus A321neo, które oferują znaczne korzyści dla środowiska pod względem redukcji hałasu i oszczędności paliwa i mogą obecnie latać z mieszanką SAF do 50%. Udział samolotów z rodziny Airbus A320 wyposażonych w nową technologię „neo” przekroczył już 50% floty Wizz Air.

Wizz Air ustanowił również strategię dotyczącą zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), która obejmuje zawieranie umów z dostawcami na przyszłość i współpracuje już z takimi firmami jak Mabanaft, Neste, OMV i Cepsa. W kwietniu 2023 roku Wizz Air ogłosił swoją pierwszą inwestycję kapitałową w firmę biopaliwową Firefly Green Fuels, aby dalej wspierać rozwój SAF w Wielkiej Brytanii. W maju 2023 roku linia lotnicza w ramach Indigo Partners zainwestowała w start-up SAF Clean Joule z siedzibą w USA.

Yvonne Moynihan, Corporate & ESG Officer w Wizz Air, powiedziała: – To dla na ogromny zaszczyt, że trzeci rok z rzędu otrzymaliśmy od World Finance uznanie za nasze niezachwiane zaangażowanie w zrównoważone praktyki w branży lotniczej. W Wizz Air całym sercem poświęcamy się priorytetowemu traktowaniu redukcji intensywności emisji dwutlenku węgla i wdrażaniu pionierskich praktyk. Podjęliśmy strategiczne inicjatywy, w tym inwestowanie w najnowsze samoloty i innowacyjne technologie paliw alternatywnych oraz badanie potencjału bezemisyjnych samolotów napędzanych wodorem. Ta nagroda jest świadectwem ciężkiej pracy i poświęcenia zespołu WIZZ, zaangażowania w zarządzanie środowiskiem Grupy poprzez zapewnienie, że pozostaniemy liderem branży w zakresie zrównoważonego rozwoju i liderem w sektorze niskokosztowego lotnictwa.