Funkcje dobrego programu kadrowo-płacowego
Dobry program to taki, który pozwala na pełną automatyzację. Wyklucza to możliwość popełnienia błędu i skraca czas wymagany do obsługi kadr. Program powinien ewidencjonować pracowników i wskazywać przebieg ich zatrudnienia. Sprawy takie jak czas pracy, nieobecności, premie czy dodatki, powinny zostać przez niego uwzględnione przy naliczaniu wypłat. Naliczanie ekwiwalentów za urlop, podstawy obliczeniowe zwolnień chorobowych i urlopów, nie powinny sprawiać problemów. Kolejną, niezbędną funkcją jest archiwizacja dokumentów. Aplikacja powinna generować formularze deklaracji i przesyłać je do urzędu oraz wykonywać przelewy do ZUS. Bardzo ważna jest współpraca z programem księgowym, by móc importować do niego dane.
Jak dopasować program do potrzeb firmy?
Odpowiednio dobrany program to rozwiązanie elastyczne. Aplikacja musi być dopasowana do potrzeb firmy i współpracować z programem księgowym, z którego korzysta. Przykładem jest program Aga – kadry i płace, który przesyła dane do programu Płatnik. Aga-kadry i płace znaleźć można na stronie: https://www.pcbiznes.pl/aga-kadry-i-place/. Bardzo ważne jest, by program obsługiwał wszystkie, wymagane przez ZUS formularze. Automatyczne obliczenia i generowanie informacji na podstawie wprowadzonych wcześniej danych zapewnią szybki dostęp do potrzebnych informacji. Zanim kupimy program, upewnijmy się, że będzie on na bieżąco aktualizowany. W przeciwnym razie szybko przestanie być użyteczny. Prosta i intuicyjna obsługa zapewni płynne działanie aplikacji.
Program kadrowo-płacowy upraszcza i ułatwia pracę w tym dziale, co skutkuje nie tylko lepszą efektywnością, ale też eliminacją potencjalnych błędów. Automatyzacja przyśpiesza obsługę kadr. Przetwarzanie danych jest proste i nie wymaga przeglądania wielu teczek.