Gdzie wybrać się na zakupy wolnocłowe?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Wyszukiwarka lotów i podróży Skyscanner sprawdziła, jak bardzo różnią się ceny tego samego produktu w zależności od lotniska oraz które lotniska są najtańsze

Przemieszczający się po świecie turyści często kuszeni są ofertą sklepów bezcłowych, mając nadzieję, że uda im się nabyć produkt w dobrej cenie i rzeczywiście zaoszczędzić. Okazuje się jednak, że zakupy w sklepie bezcłowym to nie zawsze świetny interes. Ceny tego samego produktu w zależności od miejsca na świecie mogą diametralnie się od siebie różnić, być nawet o 50%. Wyszukiwarka tanich biletów i podróży, Skyscanner, przygotowała zestawienie o tym, ile kosztują najpopularniejsze produkty na różnych lotniskach świata i sprawdziła, które sklepy wolnocłowe okazały się najtańsze.

Sklepy wolnocłowe sprzedają produkty bez nałożonego lokalnie podatku od produktów importowanych. Co więcej, w takich sklepach nie obowiązuje podatek VAT, który normalnie jest częścią składową ceny każdego produktu sprzedawanego w Unii Europejskiej. Teoretycznie, powinno to spowodować obniżenie ceny od 5% do 25%, w zależności od kraju. Władzom państw zależy, żeby produkty nieobjęte cłem, opuściły kraj, dlatego właśnie sklepy wolnocłowe najczęściej można spotkać na lotniskach, w portach i na przejściach granicznych.

Dlaczego ceny w sklepach wolnocłowych się różnią? Zasadniczy powód jest taki, że produkty w sklepach wolnocłowych nie są wolne od wszelkich podatków. Zawarty jest w nich na przykład podatek dochodowy. Po drugie, ceny zawsze uzależnione są od dwóch podstawowych zmiennych: lokalizacji sklepu i aktualnych kursów walut. Poza tym, niektóre sklepy wykorzystują także monopol na produkty wolnocłowe i podnoszą ceny, żeby więcej zarobić.

Gdzie znajduje się najtańszy sklep wolnocłowy? Skyscanner porównał ceny wybranych produktów z różnych kategorii, które można znaleźć w każdym sklepie wolnocłowym: alkoholu, tytoniu, słodyczy i perfum. Ceny zostały zebrane z różnych lotnisk na świecie i przeliczone na euro, w momencie gdy kurs średni wynosił 4,16 w stosunku do złotego.

To, który ze sklepów można uznać za najtańszy zależy przede wszystkim od produktu, który planuje się kupić. Butelka Martini Bianco okazała się najtańsza w Berlinie – była o 50% tańsza niż na lotnisku w Amsterdamie! Lecąc z Dubaju do Berlina, butelkę perfum My Burberry, również lepiej kupić w tym drugim mieście – będzie o 25% tańsza. Szczegółowe zestawienie dostępne na infografikach.