„Tak” dla rozmów przez komórki w samolotach

Autor tekstu: , Data publikacji:

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zezwoliła na korzystanie z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, korzystających z sieci komórkowej, na pokładach samolotów znajdujacych sie w europejskiej przestrzeni powietrznej. O tym, czy będziemy mogli korzystać z komórek w trakcie startu czy lotu (na wysokościach pozwalających na transmisję GSM) zdecydują poszczególni przewoźnicy.

Według nowych zaleceń linie lotnicze będą mogły wydać zgodę na korzystanie ze wszystkich urządzeń elektronicznych (w tym także telefonów komórkowych) w trakcie lotu. Jednocześnie Agencja zezwala liniom na zabronienie korzystania z nich w trakcie najbardziej niebezpiecznego manewru, czyli podchodzenia do lądowania.

Dzisiejsze stanowisko Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego rozszerza poprzednie z jesieni zeszłego roku. Wtedy władze europejskiej przestrzeni powietrznej zezwoliły przewoźnikom na dopuszczenie do używania urządzeń elektronicznych na pokładzie w trakcie lotu, ale pod warunkiem, że będą one one pracować w tzw. trybie samolotowym, a więc nie emitować żadnych sygnałów.