Soczi w trakcie i po igrzyskach

Autor tekstu: , Data publikacji:

Za nami półmetek Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Zimowe zawody to przede wszystkim emocjonujące widowisko i czas zmagań sportowców z 88 krajów świata. Czy za sprawą Zimowej Olimpiady Soczi stanie się częściej odwiedzanym kurortem wypoczynkowym i czy wszelkie poczynione inwestycje będą przyciągały turystów po Igrzyskach?

Zacznijmy jednak od tego, co najważniejsze, czyli od zmagań i wyników polskiej reprezentacji, która radzi sobie całkiem nieźle zdobywając dla Polski kolejne medale w poszczególnych konkurencjach. Dotychczas w klasyfikacji medalowej Igrzysk Olimpijskich w Soczi polska reprezentacja zajmuje ósmą pozycję z czterema złotymi medalami na koncie. Podczas trwających igrzysk medale zdobyła czwórka naszych olimpijczyków w tym dwukrotnie Kamil Stoch w skokach narciarskich na normalnej i dużej skoczni, Justyna Kowalczyk w konkurencji biegów narciarskich na 10km oraz Zbigniew Bródka w konkurencji łyżwiarstwa szybkiego. Aktualnie po odbyciu 55 z 98 konkurencji podium w Soczi zajmują z pierwszym miejscem Niemcy, drugie Holandia, trzecie Norwegia. Kolejne miejsca przypadły kolejno Szwajcarii, Rosji, Kanadzie i Stanom Zjednoczonym.

Soczi to rosyjskie miasto leżące nieopodal granicy z Gruzją nad brzegiem Morza Czarnego. Miejscowość znana jest głównie, jako największy letni kurort Rosji. Teraz jednak po raz pierwszy w swojej historii miasto to wybrane zostało na organizatora igrzysk zimowych. W zimowych zawodach w 15 dyscyplinach sportowych rywalizuje około 3tyś. sportowców z całego świata zdobywając medale dla swoich krajów. Jednak czy miasto ma w ofercie coś dla „zwykłego turysty”, który po zakończeniu igrzysk chciałby pozostać jeszcze kilka dni w zimowym kurorcie?

Inwestycje rozpoczęte już trzy lata temu związane z przygotowaniem miasta do igrzysk olimpijskich sprawiają obecnie wrażenie dość atrakcyjnej oferty turystycznej. W obliczu nakładów poniesionych przez Rosję Soczi ma szansę stać się obecnie kolejnym zimowym kurortem wypoczynkowym na mapie świata. Jak informuje portal Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie – ronik.org.pl – w związku z organizacją igrzysk w rosyjskim mieście powstało w ostatnim czasie kilka nowych, ważnych obiektów sportowo – wypoczynkowych dedykowanych wszystkim zainteresowanym. Wśród nich miejsca takie jak 4 uzdrowiska z trasami narciarskimi o łącznej długości ponad 150km, około 100 hoteli mogących oferujących 27tyś. miejsc noclegowych, 74 obiekty poświęcone edukacji, zdrowiu, kulturze, kulturze fizycznej i sportowi, a także 360km dróg i mostów, 200km linii kolejowych, 22 tunele oraz 33 parkingi.

Jednocześnie w związku z organizacją igrzysk wybudowanych zostało kilkaset nowych obiektów sportowych takich jak Wielki Pałac Lodowy „Bolszoj”, Stadion olimpijski „Fiszt” czy Arena Lodowa „Szajba”, które jak zapewniają władze państwa mają być wykorzystywane również po zakończeniu zawodów w celu organizacji różnorodnych imprez masowych. Jednocześnie jak przewidują komentatorzy organizacja zimowych igrzysk w Soczi stanie się stymulantem rosyjskiej gospodarki klasyfikując to rosyjskie miasto w świadomości turystów z całego świata, jako ogólnodostępny zimowy kurort narciarski na dobrym poziomie. Być może zmieni to zarówno nastawianie jak i myśl o naszym wschodnim sąsiedzie. Dotychczas, bowiem Soczi było znane i kojarzone zwłaszcza wśród Rosjan jedynie, jako letni ośrodek wypoczynkowy.

Podobne tematy