Do Soczi na narty

Autor tekstu: , Data publikacji:

Wczoraj zakończyły zmagania sportowców na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. W klasyfikacji medalowej Polacy zajęli 11 pozycję z wynikiem sześciu zdobytych medali. Specjalnie dla czytelników Business Traveller Poland stworzyliśmy podsumowanie tego, co działo się przez ostatnie dwa i pół tygodnia w Rosji.

Wraz z widowiskową ceremonią zamknięcia, która odbyła się niedzielę wieczorem Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi przeszły do historii. Ostatnie dwa tygodnie upłynęły obywatelom całego świata na obserwacji z zapartym tchem zmagań reprezentacji narodowych w 98 konkurencjach. W zawodach wzięli udział przedstawiciele 88 państw z całego świata. W podsumowaniu poza oddaniem pokłonu naszym sportowcom i przedstawieniu klasyfikacji medalowej przyjrzymy się również spuściźnie po Soczi, czyli temu, co dzieje się tam teraz, i czy warto tam się wybrać na zimowe szaleństwa.

Po zakończonych igrzyskach miejsca na podium przypadły odpowiednio pierwsze – Rosji z wynikiem 33 zdobytych medali, a drugie Norwegii z 26 krążkami. Ostatnie trzecie miejsce na podium wywalczyli Kanadyjczycy, którzy po igrzyskach zabrali do domu w sumie 25 medali. W klasyfikacji medalowej biało – czerwoni zajęli finalnie jedenastą pozycję z wynikiem sześciu zdobytych medali czterech złotych, srebrnego i brązowego. Dwukrotnym zdobywcą złotego medalu w Soczi został Kamil Stoch wygrywając złoto w skokach na normalnej i dużej skoczni. Ponadto złoto w dziedzinie łyżwiarstwa szybkiego wywalczył nasz reprezentant Zbigniew Bródka. Także polskie panczenistki w składzie Katarzyna Bachleda – Curuś, Luiza Złotkowska, Katarzyna Woźniak, wywalczyły srebro w zmaganiach drużynowych. W tej samej konkurencji popisali się również panowie w składzie Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański, którzy w drodze po olimpijski brąz pokonali Kanadyjczyków. Niewątpliwie jednak w pamięci kibiców i działaczy sportowych zapisze się Justyna Kowalczyk, która startując ze złamaną stopą w konkurencji bieg kobiet na 10km stylem klasycznym wywalczyła dla Polaków olimpijskie złoto.

W kwestii tego, co Soczi może zaoferować po zakończeniu igrzysk to inwestycje rozpoczęte już trzy lata temu związane z przygotowaniem miasta do igrzysk olimpijskich sprawiają obecnie wrażenie dość atrakcyjnej oferty turystycznej. Za sprawą nakładów poniesionych przez Rosję, Soczi ma szansę stać się obecnie kolejnym zimowym kurortem wypoczynkowym na mapie świata. Jak informuje portal Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie – ronik.org.pl – w związku z organizacją igrzysk w rosyjskim mieście powstało w ostatnim czasie kilka nowych, ważnych obiektów sportowo – wypoczynkowych dedykowanych wszystkim zainteresowanym. Wśród nich miejsca takie jak 4 uzdrowiska z trasami narciarskimi o łącznej długości ponad 150km, około 100 hoteli mogących oferujących 27tyś. miejsc noclegowych, 74 obiekty poświęcone edukacji, zdrowiu, kulturze, kulturze fizycznej i sportowi, a także 360km dróg i mostów, 200km linii kolejowych, 22 tunele oraz 33 parkingi.