Do Soczi na narty

Autor tekstu: , Data publikacji:

Na szczególną uwagę w kwestii powstałych w Rosji kurortów narciarskich zasługuje ośrodek Rosa Khutor zlokalizowany w Krasnajej Polanie w odległości około 40km od Soczi. Został wybudowany na żądanie Putina i ma przypominać francuski kurort narciarski Courchevel, w którym trenowali rosyjscy narciarze. W trakcie igrzysk kompleks pełnił funkcję głównej areny zmagań sportowców – obecnie jednak jest miejscem otwartym dla wszystkich chętnych chcących spróbować swoich sił na trasach, na których jeszcze kilka dni temu rywalizowali olimpijczycy z całego świata.

Rosa Chutor to ośrodek narciarski z kilkunastoma trasami zjazdowymi o łącznej długości 100km wyposażony w 18 wyciągów z różnicą poziomu wzniesień sięgającą 630 metrów. Z kolei zaawansowany system sztucznego naśnieżania sprawia, iż ośrodek w zależności od warunków atmosferycznych jest czynny od 140 do 180 dni w roku. Jednocześnie kompleks wyposażony jest w Extreme Park Roza Khutor gdzie swoich sił spróbować mogą entuzjaści narciarskiego i snowboardowego freestyle ‘ u. Ponadto w ośrodku znajduje się szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu i klub dla dzieci gdzie rodzice mogą pozostawić swoje pociechy pod profesjonalną opieką.

Jednocześnie w związku z organizacją igrzysk wybudowanych zostało kilkaset nowych obiektów sportowych takich jak Wielki Pałac Lodowy „Bolszoj”, Stadion olimpijski „Fiszt” czy Arena Lodowa „Szajba”, które jak zapewniają władze państwa mają być wykorzystywane również po zakończeniu zawodów w celu organizacji różnorodnych imprez masowych. Jak przewidują komentatorzy organizacja zimowych igrzysk w Soczi zakwalifikuje to rosyjskie miasto w świadomości turystów z całego świata, jako ogólnodostępny zimowy kurort narciarski na dobrym poziomie. Dotychczas, bowiem Soczi było znane i kojarzone zwłaszcza wśród Rosjan jedynie, jako letni ośrodek wypoczynkowy.

Rosa Khutor - Wikipedia