Alaska. Co warto zobaczyć, czyli o najważniejszych miejscach na Alasce

Autor tekstu: , Data publikacji:

Alaska jest największym i jednocześnie najsłabiej zaludnionym stanem USA, przez co też nie jest ona tak chętnie wybierana przez turystów, jako miejsce do zwiedzania. Nie zmienia to jednak faktu, że odwiedzają ją tysiące wycieczkowiczów w ramach indywidualnych wypraw i podczas rejsów po Północnym Pacyfiku. Turystów na Alaskę przyciągają przede wszystkim niesamowite krajobrazy i tereny, które nadal nie zostały zmienione przez człowieka. Co warto zwiedzić na Alasce?

Podstawowe informacje o Alasce

Alaska została włączona do terytorium Stanów Zjednoczonych jako jeden z ostatnich. Nastąpiło do 3 stycznia 1959 roku. Jej terytorium mierzy około 1 718 000 km2, czyli ponad pięciokrotnie więcej niż wynosi powierzchnia Polski. Stolicą stanu jest Juneau, natomiast największym miastem Anchorage, które zamieszkuje blisko 290 tysięcy osób.

Pierwotnie Alaska należała do Rosji, ale została ona sprzedana USA za 7,2 miliona dolarów. Wydatek ten bardzo szybko się zwrócił, ponieważ po kilku latach odkryto na niej złoża złota. Warto wiedzieć, że Alaska jest także jednym z regionów na świecie o największej aktywności sejsmicznej. Na samym jej terytorium znajduje się ponad 800 wulkanów.

Co warto zobaczyć na Alasce?

Jak już zostało to wspomniane, Alaska odwiedzana jest ze względu na walory przyrodnicze. Wśród nich najczęściej wymienia się Park Narodowy Denali, lodowce, fiordy. Ponadto można tam podziwiać również zorzę polarną.

Denali National Park

Na Alasce znajduje się 16 parków narodowych i rezerwatów przyrody. Poznanie ich wszystkich wymaga jednak sporo czasu. Podczas wizyty na Alasce warto przede wszystkim odwiedzić Park Narodowy Denali, który położony jest około 380 kilometrów na północ od miasta Anchorage. Zwiedzanie parku pozwala podziwiać niesamowite krajobrazy i przyjrzeć się z bliska wielu gatunkom zwierząt, w tym wilkom, łosiom, czy niedźwiedziom grizzly. Na Alasce znajduje się także najwyższy szczyt Stanów Zjednoczonych, którego wcześniejszą nazwą było Mount McKinley, a obecnie Denali.

Lodowce Alaski

Znaczną powierzchnię Alaski pokrywają lodowce, a szacuje się, że jest ich tam ponad 100 tysięcy. Dla porównania oficjalne nazwy otrzymało jak dotąd niewiele ponad 600. Do najczęściej odwiedzanych zalicza się Hubbard Glacier, Mendenhall Glacier, Knik Gkacier, Denver Glacier, Exit Glacier, czy Holgate Glacier. Są one nie tylko łatwo dostępne, ale cechują się również niezwykłą urodą. Lodowce można podziwiać z lądu, ale szczególne wrażenie robią od strony morza z pokładów statków wycieczkowych.

Fiordy na Alasce i zorza polarna

Fiordy to wcinające się w głąb lądu zatoki, wyrzeźbione przez wędrujące lodowce. Mimo iż głównie kojarzy się je z Norwegią, to wiele z nich można znaleźć na Alasce. W szczególności znajdują się one na Półwyspie Kenai. Aurora borealis, czyli zorza polarna jest świetnie widoczna z wielu miejsc na Alasce. Turyści, aby ją zobaczyć, najczęściej wybierają się do Fairbanks, czyli najbardziej wysuniętego miasta na północy znajdującego się w tym stanie. Najlepszym czasem na obserwację zorzy są miesiące pomiędzy sierpniem a kwietniem.

Spotkania z łosiem

Łoś to bez wątpienia maskotka stanu i to nie bez powodu. Na Alasce znajduje się ogromna populacja tych zwierząt i nie trzeba wcale daleko się oddalać od miasta, aby mieć możliwość ich spotkania. Łosie spacerujące ulicami miasteczek nie są wcale nadzwyczajnym widokiem. Aby mieć pewność, że się je spotka, warto wybrać się do Alaska Wildlife Conservation Cener w Anchorage.

Anchorage – największe miasto Alaski

Dla wielu turystów odwiedzających Alaskę, pierwszym przystankiem na mapie podróży jest Anchorage. W tym mieście znajduje się główne lotnisko stanu i jest to świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicznych atrakcji. Anchorage zostało zniszczone w 1964 roku przez trzęsienie ziemi i następujące po nim tsunami. W znacznej mierze zostało ono wybudowane od nowa po tych wydarzeniach.

Więcej na temat Alaski i jej atrakcji znajdziesz na https://dreamgo.pl/gdzie/alaska