Biarritz, miasto dla sportowców

Autor tekstu: , Data publikacji:

Na baskijskim wybrzeżu w Biarritz, miejscu często opisywanym jako najpiękniejsza plaża Francji, po raz pierwszy deska surfingowa pojawiła się w 1956 roku. Był to tak zwany longboard, który przyjechał prosto z Los Angeles.

Dzisiaj surferzy paradujący w kombinezonach z deską pod pachą już nikogo nie dziwią. Biarritz od 2015 roku cieszy się opinią surferskiego miasta, w którym organizowane są prestiżowe Mistrzostwa Świata w Surfowaniu 2017.

Kraj Basków został również ochrzczony kolebką francuskiego golfa. Pole golfowe Biarritz-le-Phare powstało już w 1888 roku. Później La Nivelle, Chiberta, Chantaco i Hossegor starały się stawić czoła oczekiwaniom wielu graczy. Dzisiaj w promieniu 100 kilometrów od Biarritz znajduje się aż 16 pól golfowych. W lipcu najstarsze z nich, wspomniane Biarritz-le-Phare organizuje Biarritz Cup, czyli największy francuski turniej amatorów. Również w Biarritz odbędą się tego lata zawody Quicksilver Maïder Arosteguy, które mają ponadstuletnią tradycję.
Zawodnicy muszą zmierzyć się w ośmiu konkurencjach, takich jak sprint z obciążeniem, podnoszenie 300-kilogramowych kamieni czy przeciąganie liny.