Bułgaria. Dlaczego warto tam pojechać?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Wyjeżdżamy do Włoch i Grecji, a zapominamy, że tuż pod nosem mamy równie dobre miejsce do wypoczynku i wakacyjnych szaleństw. Bułgaria – bo o niej mowa, to kraj nie tylko pięknych plaż ale również interesujących zabytków, które warto zwiedzić, zanim zaczniemy wraz z tłumami wciskać się na Akropol lub stać w kolejce do kolejnego zabytku w Rzymie. Choć może mniej rozreklamowana, Bułgaria oferuje równie dużo atrakcji, co wspomniane przed chwilą dwa kraje i jednocześnie, co istotne, pozostaje niezwykle atrakcyjna cenowo. Wypoczynek w Bułgarii nie zrujnuje nam kieszeni i jednocześnie pozwoli nam tak samo dobrze wypocząć jak na greckiej wysepce.

Gdzie Polacy najchętniej wypoczywają w Bułgarii?

Najbardziej popularne i najbardziej znane kurorty bułgarskie to Złote Piaski oraz Słoneczny Brzeg. Oba oferują przepiękne, długie, piaszczyste plaże ( w Złotych Piaskach plaża ma długość 3,5 km a jej szerokość to około 100 metrów) oraz możliwość kąpieli wodnych. Zarówno w jednym i drugim znajdziemy masę atrakcji, które nie pozwolą nam się nudzić choć jednego dnia pobytu. Wybór nie jest prosty, bo różnic, które przemawiałyby definitywnie za jedną lub drugą stroną jest bardzo mało.

Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg to bardzo rozrywkowy kurort, który chętnie wybierany jest przez rodziny z dziećmi ze względu na liczne atrakcje, jakie oferuje. Mamy tam możliwość nie tylko kąpieli w ciepłym morzu ale również dostęp, prawie na każdym prawie kroku, do basenów czy aquaparku. Tu na pewno odnajdą się też młodzi ludzie uwielbiający szaleć w dyskotekach do białego rana. Słoneczny Brzeg jest również dobrą bazą wypadową dla osób lubiących zwiedzać. Dobre połączenia z Nessebarem sprawiają, że turyści najczęściej odwiedzają właśnie to pełne zabytków i śladów przeszłości miasto. Poza tym ze Słonecznego Brzegu można wybrać się na własną rękę do nadmorskiego miasteczka Święty Włas czy też do Sozopolu.

Złote Piaski

Złote Piaski są trochę spokojniejszym miejscem niż Słoneczny Brzeg a przy tym oferują piękne widoki czystej wody oraz złotego piasku, którymi pokryte są tamtejsze szerokie i długie plaże. Ten słynny kurort powstał w uroczej i wyjątkowo czystej zatoce, a jego plaże odznaczone zostały ekologiczną nagrodą Błękitnej Flagi. Otoczony zielonymi, leśnymi wzgórzami jest idealnym miejscem do wypoczynku oraz spacerów w niezapomnianych okolicznościach przyrody. Szczególnie spacery po okolicach Złotych Piasków, gdzie znajduje się Park Krajobrazowy mogą przynieść prawdziwe uczucie relaksu i pozwolą na poznanie wielu ciekawych gatunków roślin oraz zwierząt. We wspomnianym parku znajduje się również, godny zwiedzenia, Monaster Aładża, który jest klasztorem pochodzącym z okresu średniowiecza. Jest on wykuty w skale a w skład całego kompleksu wchodzą: dwie cerkwie, katakumby oraz miejsca pobytu mnichów takie jak: ich cele, jadalnia czy kaplica.

Wakacje w Bułgarii – co zwiedzać?

Nessebar

Nessebar położony niedaleko Słonecznego Brzegu, 30 km od Burgas, nie bez powodu nazywany jest perłą morza Czarnego. Podziwiać tu możemy zarówno zabytki z okresu antycznego, średniowiecznego jak i odrodzenia, a wszystko dzięki bogatej historii tego miejsca. Miasto (początkowo osada) założone zostało w VI w.p.n.e i ze względu na liczne perypetie wciąż trafiało w ręce różnych kultur, co widoczne jest w zabytkach i pamiątkach archeologicznych dostępnych do obejrzenia w muzeum. Przewijała się tu zarówno kultura grecka, rzymska jak i bizantyjska. Swoją obecność zaznaczyli Turcy, a w końcu i Bułgarzy. Miasta z tak barwną przeszłością i malowniczą starówką trudno szukać w całej Bułgarii, nic więc dziwnego, że wpisane zostało ono na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jeśli lubisz zwiedzać, skoncentruj się na spacerze po starożytnej części miasta. W tej współczesnej znajdziesz bowiem głównie hotele, kurorty oraz plaże. Przechadzając się brukowanymi uliczkami na pewno dostrzeżesz charakterystyczne dla Nessebaru domy – murowane od dołu i drewniane na górze. Pierwotnie dolna część służyła do przechowywania jedzenia, musiało być w niej więc chłodno (co zapewniały mury), a część górna, mieszkalna służyła za sypialnie. W obecnej chwili kupno takiego oryginalnego domu w stylu bułgarskim to niezły wydatek i pozwolić sobie na niego mogą tylko najbogatsi.

To, co na pewno rzuci ci się w oczy podczas spaceru uliczkami miasta to bardzo duża ilość cerkwi. Jest ich w Nessebarze ponad 40. Część z nich to ruiny niektóre jednak zachowane zostały w dobrym stanie, więc warto je odwiedzić. Godna uwagi jest na pewno cerkiew św. Szczepana z XI wieku, którą przekształcono na muzeum (wstęp jest płatny). Znajdziemy w niej dobrze zachowane ikony, freski, jak również drewniany tron biskupi. Najlepiej zachowana ze wszystkich cerkwi jest świątynia Chrystusa Pantokratora z XIII-XIV wieku. Choć warto zobaczyć ją w środku, to jednak najbardziej zachwyca zewnętrzną elewacją – zdobną w różnobarwne wzory i kolory.

Warna

Warna jest trzecim co wielkości miastem w Bułgarii. Warto ją odwiedzić chociażby ze względu na zabytkową perełkę czyli łaźnie rzymskie pochodzące z II w.n.e. Są to największe łaźnie na Bałkanach i czwarte, co do wielkości, łaźnie w Europie. W obecnej chwili zostały po nich tylko ruiny, ale da się w nich dostrzec poszczególne fragmenty sal np. salę do gimnastyki czy też szatnię lub basen. Najbardziej jednak charakterystyczną budowlą w mieście jest Sobór Zaśnięcia Matki Bożej pochodzący z XIX wieku. W budynku tym możemy podziwiać nie tylko ikonostasy, ale również imponującą 38-metrową dzwonnicę czy też kunsztownie wykonane witraże.

W okolicach Warny warto odwiedzić również wspomniany Monastyr Aładża wykuty w skale lub też wyjechać na obrzeża miasta, by zobaczyć kamienny las. Kamienny las jest to miejsce, które powstało około 50 milionów lat temu, na terenie którego formują się wapienne kolumny (proces cały czas trwa). Niegdyś uważano, że jest to miejsce magii i kultu. Sami się możecie o tym przekonać, kiedy staniecie w kamiennym kręgu i poczujecie tę niezwykłą energię.

Sozopol

Z wycieczki do Sozopolu będą zadowoleni zarówno ci, którzy szukają śladów historii jak również tacy, którym zależy na przyjemnym spacerze oraz lokalnych zakupach. Smaczkiem podczas zwiedzania tego miejsca jest świadomość, że dzisiejsza sieć miasta pokrywa się z tą starożytną. Miasto istniało już od VI w.p.n.e (wówczas osada) i rozrastało się tak szybko, że liczne kolonie i miasteczka, które zaczęły się rozwijać wokół niego połączone zostały wkrótce w jedno, tworząc właśnie Sozopol. Podobno, gdzie się w Sozopolu nie wbije łopaty, tam można natknąć się na historyczne perełki. Dowodem na to jest odkrycie w ostatnich latach cerkwi św. Cyryla i Metodego jak również odkrycie ruin kościoła św. Mikołaja z X-XVII wieku.

Kiedy chcemy oprócz historycznego zwiedzania zaznać w Sozopolu także wakacyjnej aury, pojedźmy tam w miesiącach letnich. Między czerwcem a wrześniem temperatura powinna wynosić około 30 stopni, więc miłośnicy plażowania na pewno nabędą ładnej opalenizny leżąc na jednej z czystych plaż Sozopolu. I co ważne, przy zachowaniu kameralnej atmosfery. Bo Sozopol spełnia wymogi kurortu ale daje przy tym zaciszność i spokój, którego nie znajdziemy w większych, pobliskich miejscowościach.

Jeśli jesteś ciekawy, jakie jeszcze atrakcje czekają na ciebie w Bułgarii, zajrzyj na https://www.tui.pl/wypoczynek/bulgaria

Wakacje:  Bułgaria – czy jest bezpiecznym miejscem na wypoczynek?

Bułgaria jest obecnie bezpiecznym krajem, jeśli chodzi o docelowe miejsce wypoczynku. W maju 2020, kiedy liczba osób zakażonych na COVID-19 zmniejszyła się do 30 osób dziennie, otworzono ponownie granice dla turystów. Po przekroczeniu granic turyści nie muszą już odbywać kwarantanny, nadal jednak muszą stosować się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Do zasad tych należy m.in.  nakaz zakładania maseczek w obiektach zamkniętych typu sklepy, muzeum czy zachowanie dystansu 1,5 m od drugiej osoby. Jeśli chodzi o restauracje i kawiarnie to większość z nich jest otwarta a klienci mogą siadać przy stolikach zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz lokalu(w ogródkach). Kelnerzy mają przy tym obowiązek noszenia maski, natomiast klienci już nie. Stoliki są dezynfekowane przez obsługę, by zachować największe standardy bezpieczeństwa.

Bułgaria – wczasy. Jak sprawić, żeby były bezpieczne w dobie COVID-19?

Każda podróż powinna rozpocząć się od dobrego jej zaplanowania. Szczególnie w okresie pandemii należy pomyśleć nie tylko o niezbędnych środkach do dezynfekcji czy maseczkach ale przede wszystkim o niezbędnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Aby uzyskać odpowiednią pomoc medyczną w kraju docelowym naszej podróży oraz uzyskać zwrot środków za leczenie, musimy wykupić specjalne ubezpieczenie. Warto pomyśleć też o dodatkowym ubezpieczeniu na wypadek zachorowania na COVID-19 podczas wakacyjnego pobytu. Takie ubezpieczenie oferuje np. biuro podróży TUI. Oferuje ono również specjalne ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19 tuż przed wyjazdem lub w momencie, gdy zostaniemy objęci nagłą kwarantanną. Jeśli posiadamy takie ubezpieczenie, możemy zrezygnować z wyjazdu nawet w krótkim terminie przed wylotem.

Źródła:
https://www.gurupodrozy.pl/wyprawy/europa/bulgaria/koronawirus-w-bulgarii/
https://podroze.onet.pl/ciekawe/zlote-piaski-bulgaria-atrakcje-turystyczne-co-warto-zobaczyc-ciekawe-miejsca/fhqlge0
https://www.dalekoniedaleko.pl/nesebyr-perla-morza-czarnego/