Ciosanie lodu pod Tatrami

Autor tekstu: , Data publikacji:

Tatry Ice Master – tak nazywają się nieoficjalne mistrzostwa świata w rzeźbieniu figur z lodu, w których już od piątku 31 stycznia będą rywalizować na słowackim Hrebienoku rzeźbiarze z dziesięciu państw.

Impreza potrwa trzy dni. Organizatorzy trzeciej edycji imprezy od piątku do niedzieli liczą, że Świątynię Lodową (WIĘCEJ O NIEJ>>) i jej okolice (przy górnej stacji Hrebienok nad Słowackim Starym Smokovcem) odwiedzi ponad pięć tysięcy gości. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny, można za to głosować na najpiękniejsze rzeźby i wygrać cenne nagrody.

– Przed zawodnikami stoi trudne zadanie, będą mieli do wykonania rzeźby w trzech tematach. W piątek zaczynamy od atrakcyjnej ceremonii inauguracyjnej i pierwszym typowo tatrzańskim tematem „Niedźwiedzie”. W sobotę tematem konkursowym będzie „Państwo, z którego pochodzę” i w niedzielę zakończymy rywalizację tematem „Abstrakcja – twórczość dowolna”. W tym roku przygotowaliśmy również coś naprawdę specjalnego. Oprócz powyższych tematów, wyrzeźbiona zostanie także katedra Notre Dame oraz wieżowce Manhattanu, na które zużyte zostaną 23 tony brył lodowych – tłumaczy Lenka Maťašovská, dyrektor wykonawczy lokalnej organizacji turystycznej Regionu Wysokie Tatry.

W imprezie wezmą udział rzeźbiarze z Japonii, Włoch, Finlandii, Czech, Węgier, Malezji, Słowacji, Rosji, Wielkiej Brytanii i Tajlandii. W niedzielę na zakończenie Tatry Ice Master zaplanowany jest pokaz ogniowo-lodowy.