Czas ramadanu. Przewodnik dla początkujących

Autor tekstu: , Data publikacji:

Święty miesiąc muzułmanów ramadan to wyjątkowy okres na wizytę w Dubaju. Mieszkańcy i rezydenci zanurzają się wówczas we własnej kulturze, czemu towarzyszą specjalne imprezy i widowiskowe uczty iftar organizowane w całym mieście. A ponieważ ramadan rozpoczyna się 27 maja lub około 27 maja, przygotowaliśmy krótkie kompendium wiedzy na temat obchodów tego wyjątkowego miesiąca w Dubaju.

Ramadan to najświętszy czas w roku dla muzułmanów na całym świecie. To dziewiąty miesiąc islamskiego kalendarza, w którym zgodnie z muzułmańską wiarą pierwsze wersety świętej księgi Koran zostały objawione prorokowi Mahometowi (pokój niech będzie z nim). W tym roku Ramadan ma rozpocząć się w ZEA 27 maja i zakończyć 24 czerwca. Faktyczne daty w kalendarzu gregoriańskim są co roku inne, ponieważ wynikają z islamskiego kalendarza księżycowego. Na zakończenie świętego miesiąca odbywa się święto Eid Al Fitr. Co roku ramadan sprowadza liczne błogosławieństwa duchowe i społeczne, nie tylko na muzułmanów, ale również na wszystkich ludzi.

W trakcie świętego miesiąca w ZEA i w całym muzułmańskim świecie następuje kulminacja przestrzeganych od wieków tradycji, kultury islamskiej i gościnności. To najlepszy moment na spotkanie z kulturą Dubaju.

Korzyści duchowe

Przede wszystkim jest to miesiąc postu, przestrzeganego przez wierzących od wschodu do zachodu słońca. Wierzący powstrzymują się w okresie postu od spożywania posiłków, picia, palenia, seksu i nieczystych myśli, by wzbudzić w sobie pokorę, cierpliwość i rozwój duchowy. Post ma przybliżać wierzących do Boga i przypomnieć im o cierpieniu tych, którym los mniej sprzyja. To czas, by odsunąć się od rozkoszy tego świata i skupić na własnym wnętrzu.

Dla wierzących ramadan to również miesiąc miłosierdzia, kiedy można otrzymać większą niż przez resztę roku nagrodą za szlachetne pobudki i dobre uczynki. Dlatego wiele osób stara się podejmować w tym okresie prace charytatywne, zachować czystość i studiować Koran. To właśnie podczas ramadanu obowiązkowa jałmużna, zakat, rozdawana jest biednym i potrzebującym. Oprócz karmienia ubogich i opieki nad wdowami i sierotami, Koran kładzie nacisk na drobne szlachetne uczynki, które nie muszą dotyczyć tylko muzułmanów, ale mogą być skierowane do osób innych wyznań.

Znaczenie społeczne

Islam zabrania kłamstwa, oszustwa, kłótni, obmowy, oczerniania, plotkowania, co nabiera szczególnego znaczenia właśnie podczas ramadanu. Jest to również miesiąc wspólnoty, kiedy ludzie jednoczą się, próbując stawać się lepszymi.

Wraz z narastającą atmosferą uduchowienia zwalnia tętno biznesu, a w centrum uwagi znajdują się relacje rodzinne. Złamanie postu czyli iftar to czas dla rodziny i przyjaciół, którzy gromadzą się na wspólnym posiłku. Muzułmanie często zapraszają na iftar swoich niemuzułmańskich przyjaciół, bowiem to wspaniała okazja dla każdego, by zapoznać się z islamskimi tradycjami. Bez względu na wyznanie i religię, z pewnością do każdego przemówią dominujące motywy tego błogosławionego miesiąca: tolerancja, współczucie, wdzięczność i, przede wszystkim, dobroczynność.

Między postem a ucztą, czyli doświadczenia kulinarne

Jak na ironię, święty miesiąc stał się synonimem nie tylko postu, ale również ucztowania. Ramadan po zachodzie słońca to najlepszy czas dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji skosztować autentycznego arabskiego jedzenia. Każdy punkt gastronomiczny w mieście, począwszy od ulicznych sprzedawców po najlepsze lokale emiratu, serwuje wspaniałe dania kuchni arabskiej i międzynarodowej.

Iftar zaczyna się o zmierzchu i trwa do wczesnych godzin porannych, kiedy rozkładane są obfite szwedzkie stoły, suhoor. Majestatyczne namioty ozdobione arabskimi lampionami, z tradycyjnymi srebrnymi arabskimi dzbankami i filiżankami na kawę, z półmiskami pełnymi smakowitych daktyli i chłodzonego jogurtu (laban) witają gości przy łagodnych, kojących myśli dźwiękach oud.

Jak goście mogą włączyć się w obchody

Zgodnie z duchem ramadanu wszyscy są mile widziani. Może to być czas prawdziwego oświecenia. Zachęcamy wszystkich turystów, by dowiedzieli się więcej o znaczeniu i obyczajach związanych z tym świętym miesiącem. Najlepiej udać się w tym celu do Centrum Porozumienia Kulturowego Szejka Mohammeda (Sheikh Mohammed Centre for Cultural Understanding/ SMCCU), położonego w zabytkowej dzielnicy Al Fahidi. Centrum powstało specjalnie z myślą o kształceniu gości i ekspatriantów, których chce zapoznawać z kulturą emiratów i tutejszą mantrą: „Otwarte drzwi, otwarte umysły”, a wszyscy goście mogą zadawać pytania i wziąć udział w dyskusjach.

Oprócz rozmaitych imprez do atrakcji ramadanu należą nocne uczty iftar. Tradycyjnie post jest przerywany przez daktyle, po których podawane są rozmaite dania arabskie i dania z emiratu. Na dziedzińcu zabytkowego budynku SMCCU (z majestatycznym łapaczem wiatru), goście siedzą po turecku na wyłożonej poduszkami podłodze i świętują, zajadając autentyczne smakołyki z emiratów.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji