Dlaczego warto odwiedzić Emirat Ras Al Khaimah?

Autor tekstu: , Data publikacji:

- Ras Al Khaimah przede wszystkim promuje naturę. Na granicy z Omańskim Muhafazatem Musandam znajdują się góry Al-Hadżar oraz najwyższy szczyt Zjednoczonych Emiratów Arabskich, góra Jebel Jais o wysokości 1910 m n.p.m. Jest to doskonałe miejsce na przeżycie niesamowitej przygody, to właśnie tam znajduje się najdłuższa kolejka tyrolska na świecie o długości 2830 metrów - mówi w rozmowie z Business Travellerem Iyad Rasbey, Executive Director Destination Tourism Development&MICE.

Business Traveller: Dlaczego Emirat Ras Al Khaimah jest taki wyjątkowy ?

Iyad Rasbey, Executive Director Destination Tourism Development&MICE.

Iyad Rasbey: Dewizą wszystkich Emiratów Arabskich jest współpraca. Nasz Emirat Ras Al Khaimah przede wszystkim promuje naturę. Na granicy z Omańskim Muhafazatem Musandam znajdują się góry Al-Hadżar oraz najwyższy szczyt Zjednoczonych Emiratów Arabskich, góra Jebel Jais o wysokości 1910 m n.p.m. Jest to doskonałe miejsce na przeżycie niesamowitej przygody, to właśnie tam znajduje się najdłuższa kolejka tyrolska na świecie o długości 2830 metrów.

W naszych góra zbudowano również „Bear Grylls Explorer Camp”, znajdujący się nieopodal kolejki obóz przetrwania, gdzie można spędzić noc na łonie natury oraz wybrać się na górski trekking z przewodnikiem, który pokaże, jak przetrwać w tym środowisku. W naszym Emiracie znajduje się również najwyżej położona restauracja w kraju – „Puro”, usytuowana na wysokości 1484 m n.p.m. W Ras Al Khaimah mamy w sumie 64 kilometry plaż, a trzeba dodać, że 85-90 procent hoteli jest położonych właśnie na plaży.

Dysponujemy również ekskluzywnymi hotelami, takimi jak: Ritz Carlton, z których jeden „Al Wadi” położony jest na pustyni, a drugi “Al Hamra” nad morzem. Godnym polecenia jest również obiekt Waldorf Astoria. Posiadamy też atrakcyjne cenowo 4-gwiazdkowe kurorty, takie jak Hampton by Hilton, w którym wszystkie pokoje mają widok na morze. Niedługo otwieramy również hotele sieci Movenpick oraz Radisson, gdzie do dyspozycji gości będzie w sumie 350 pokoi.

Business Traveller: Jakie są najlepsze miesiące na odwiedziny Emiratu ?

Iyad Rasbey: Najlepszy czas przypada oczywiście na okres między październikiem a kwietniem, kiedy temperatury nie są aż tak wysokie. W najbardziej upalnych miesiącach, od maja do września, można schronić się w naszych górach, gdzie temperature jest o 10 stopni niższa niż na poziomie morza. W naszym Emiracie znajduje się siedem zabytków z listy Unesco np. Al Jazirah Al Hamara, czy stare miasto w Julfar. Wszystko to sprawia, że nasz region jest ciekawy praktycznie dla każdego i o każdej porze roku – zarówno dla turystów, jak i przedsiębiorców.

Business Traveller: Jaką inwestycją może pochwalić się Emirat Ras Al Khaimah ?

Iyad Rasbey: Posiadamy fundusz inwestycyjny, który inwestuje 120 milionów euro w 20 różnych projektów, które mają być zrealizowane w czasie nadbliższych 18 miesięcy. Inwestycje dotyczą przede wszystkim góry Jebel Jais, większych miast, oraz plaż.

Business Traveller: Co sprawia, że Ras Al Khaimah może być destynacją biznesową ?

Iyad Rasbey: Ras Al Khaimah to świetny punkt wypadowy na światową wystawę EXPO, która odbywa się w Dubaju i potrwa do końca marca 2022. Szybki i dogodny dojazd, który trwa ok 1,5h. sprawia, że pobyt w Ras Al Khaimah może być alternatywą dla dużo droższych hoteli w Dubaju. Ponadto mamy duży ruch związany z organizacją konferencji oraz różnego rodzaju szczytów międzynarodowych.

Wiele naszych hoteli posiada dobrze wyposażone sale konferencyjne, w związku z czym odbywają się u nas wszelkiego rodzaju zebrania, ostatnio np. szczyt organizacji Arab Aviation Summit. Na swoim terenie mamy świetnie prosperujące firmy, takie jak: R.A.K Ceramics czy JulPhar zajmującą się produkcją farmaceutyczną. W naszym Emiracie znajduje się również lokalny bazar z przyprawami i antykami.

Charakterystycznym punktem R.A.K jest hotel Waldorf Astoria. Warto dodać, że nasz Emirat jest liberalny i przyjazny turystom, wszyscy mogą się tu czuć swobodnie. Do czołówki krajów odwiedzających nasz Emirat należą: Wielka Brytania, Niemcy, Rosja, Indie oraz Kazachstan, w 2019 roku aż 22 tysiące osób przyjechało z Polski. Warto również zwrócić uwagę na naszą specjalną strefę ekonomiczną –  R.A.K.E.Z, gdzie zarejestrowanych jest 40 tysięcy firm z różnych branż.

Business Traveller: Jakie są restrykcje COVID-owe ?

Iyad Rasbey: R.A.K jest bardzo bezpieczną destynacją w dobie pandemii COVID 19. Aż 92 procent populacji jest zaszczepiona, w tym 86 procent – dwoma dawkami. Żeby wjechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wystarczy okazać ujemny wynik testu PCR zrobiony na 72h przed wylotem. Po przylocie na lotnisko w Dubaju również należy zrobić bezpłatny test PCR. Droga do punktów wykonywania testu jest dobrze oznaczona, punktów jest bardzo dużo, wszystko dzieje się w bardzo szybki i zorganizowany sposób.

Po opuszczeniu lotniska przyjezdni udają się do swoich hoteli, gdzie bez przeszkód mogą korzystać ze wszystkich usług, nie mogą jednak opuścić terenu hotelu, dopóki nie dostaną informacji o negatywnym wyniku testu. Sprawdzenie wyniku jest bardzo proste, wystarczy aparatem telefonu zeskanować kod QR, który jest przyklejany do paszportu po wylądowaniu. Na wynik testu czeka się do 24 godzin, jednak w praktyce dostępny jest on po kilku godzinach. Warto dodać, że koszt testu jest w pełni pokrywany przez nasz rząd. Jeśli chodzi o dodatkowe restrykcje, to trzeba pamiętać, że w pomieszczeniach obowiązuje nakaz noszenie maseczek.