Dubaj z planem walki z Covid-19

Autor tekstu: , Data publikacji:

- Dubaj ma jasny plan walki z koronawirusem. Ogłosiliśmy lockdown tylko wtedy, kiedy było to konieczne. Odkąd znieśliśmy obostrzenia, uważnie śledzimy sytuację. Wszelkie organy w Dubaju ściśle ze sobą współpracują, analizując dane liczbowe. Nie musimy zwiększać ograniczeń, jeśli są one skuteczne i zgodne z przepisami - twierdzi Helal Saeed Al Marri, dyrektor generalny Departamentu Turystyki, Handlu i Marketingu. Podkreśla też, że wszystkie decyzje związane z walką z Covid-19 są podejmowane wspólnie przez dubajskie organy ds. zdrowia publicznego i środowisko naukowców.

– Musimy zwracać uwagę przede wszystkim na dane liczbowe. Ilu turystów przyjechało do Dubaju? Słyszymy informacje, które nie są do końca prawdziwe. W lipcu przyjechało 40 tys. turystów, natomiast w grudniu – 560 tys. Może się wydawać, że to dużo, jednak zwykle co roku w grudniu Dubaj odwiedzało 1,5 miliona turystów. Zatem jest to zaledwie jedna trzecia. Ponadto, działające podmioty podlegają ścisłym kontrolom. Na przełomie grudnia i stycznia w związku z naruszeniem przepisów zamknięto 25 lokali. Podeszliśmy do sytuacji z dużą rozwagą, jednak uważamy, że mimo pandemii powinniśmy pracować, a nie zamykać się. Dbać o bezpieczeństwo wszystkich i ściśle współpracować z różnymi branżami, aby przestrzegać ustalonych protokołów sanitarnych – dodaje.

Na początku tego tygodnia w Dubaju wprowadzono nowe restrykcje mające pomóc w opanowaniu pandemii, między innymi zamknięcie pubów i barów, zwiększenie liczby testów PCR dla podróżnych oraz większe obostrzenia związane z organizowaniem eventów i prywatnych imprez.

Statystyki zachorowań są bezpośrednio związane z przestrzeganiem przepisów. Kiedy 98%-99% osób stosowało się do wytycznych sanitarnych, nie zaobserwowaliśmy wzrostu zachorowań. Kiedy liczba ta spadła o 45 punktów procentowych, liczba zachorowań wzrosła. Dzięki temu wiemy, że postępujemy właściwie. Obostrzenia są konieczne i musimy zadbać o to, by były przestrzegane. Potem będziemy mogli odetchnąć z ulgą – mówi Helal Saeed Al Marri.

Dubaj jest gotowy na organizację Expo2020, które rozpocznie się 1 października 2021 r.

Zjednoczone Emiraty Arabskie przodują wśród państw pod względem liczby zaszczepionych osób, dzięki czemu nowych przypadków zachorowań jest zdecydowanie mniej. We wtorek (2 lutego) liczba zachorowań na Covid-19 w ZEA wyniosła 309 649, liczba ozdrowieńców wzrosła do 285 201, a 866 osób zmarło. Do czwartego kwartału 2021 r. Dubaj planuje zaszczepić wszystkich dorosłych mieszkańców emiratu. Do końca marca 2021 r. Dubaj planuje zaszczepić 50% mieszkańców.
Emirat obecnie szczepi szcepionkami Sinopharm, Pfizer-BioNTech i Oxford-AstraZeneca. Wciąż testowane są nowe szczepionki.